Guz piersi - samobadanie

Witam serdecznie.

Od kilku dni borykam się z problemem i domysłami. Otóż leżąc na lewy boku wyczuwam górkę z boku koło piersi, z prawej strony. Jest to wielkość małej śliwki. Po dotyku trochę odczuwam ból. Wydaje mi się, że to z boku przy końcu piersi, ale teraz to już nic nie wiem..;( Jestem trochę rozgoryczona. Jestem trochę puszystą osobą, mam 37 lat i trojkę dzieci i na samą myśl, że może być to coś ze spraw rakowych bardzo mnie dobija.

Proszę o jakąkolwiek poradę, radę, czy mam powód do smutku i zdenerwowania?

37 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Bez zbadania przez lekarza nie jest możliwe stwierdzenie, czy to co Pani wyczuwa w piersi to guz, czy może zagęszczenie tkanki piersi (tkanka gruczołowa piersi nie ma jednolitej strkutury). Dla pocieszenia powiem, że większość guzków w piersiach to zmiany łagodne, powstające w wyniku zaburzeń równowagi hormonalnej. Niemniej, zbliża się Pani do wieku, w którym występuje szczyt zachorowań na raka piersi, dlatego też każda zmiana w piersiach powinna być diagnozowana.

Proponuję, aby zgłosiła się Pani do lekarza ginekologa, lub do Poradni Chorób Piersi. Lekarza zbada Panią a w razie potrzeby skieruje na odatkowe badania - USG lub mammografię. Proszę pamiętać, że począwszy od 40 roku życia konieczne jest poddawanie się co 2 lata badaniom mammograficznym w ramach profilaktyki raka piersi. Warto także, aby przy każdej wizycie kontrolnej u ginekologa lekarz zbadał Pani piersi (proszę przypomnieć, jeśli lekarz sam nie wyjdzie z tą inicjatywą).

Więcej o profilaktyce raka piersi, min. o samobadaniu znajdzie Pani na stronach naszego serwisu. Nie ma co żyć domysłami, czy guz jest czy go nie ma - tylko pójść do lekarza.

Pozdrawiam serdecznie