Guz w piersi - czy wszelkie tego typu zmiany się wycina?

Witam!

Mam 25 lat, ostatnio wykryłam u siebie guza w prawej piersi. Zrobiłam USG oraz udałam się do mojego ginekologa. Według USG "na prawej piersi na godz. 7 jest lite ognisko hypoechogeniczne o wym.12 x 7 mm o gładkich obrysach (FA). Poza tym w piersiach nie wykryto zmian ogniskowych. Przewody mlekowe nie są poszerzone, węzły chłonne pachowe nie powiększone". Lekarz skierował mnie na biopsję aby wykluczyć nowotór złośliwy. Wynik biopsji był nastepujący: "struktury białkowe, normotypowe komórki nabłonkowe. Zmiana łagodna".

Wg. mojego lekarza wynik jest dobry, lecz podobno wyklucza on, iz mój guz to gruczolak, bądż gruczolakowłókniak. Obecnie czekam z niepokojem na wizytę u onkologa, niestety nawet prywatnie trzeba w moim mieście trochę czekać na wizytę. Mam pytanie - czym może być ta zmiana w piersi? W mojej rodzinie nikt nie miał raka. Słyszałam, że gruczolakowłókniaki się wycina m.in. aby w 100 proc. wykluczyć raka, a także ze względu na to, że w czasie ciąży zmiany te mogą się powiększać. Co może mi dolegać? I czy wszelkie tego typu zmiany się wycina? Wolałabym wyciąć guza, ponieważ bardzo stresuje mnie świadomość, że tylko operacja daje 100 proc. pewności co do diagnozy.

Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie.

Wskazania do wycięcia gruczolakowłókniaków nie są jednoznaczne. Kwestię tę należy rozpatrywać indywidualnie, tzn. decyzję należy uzależnić od rozmiaru guza, wieku pacjentki, ewentualnego obciążenia czynnikami ryzyka raka piersi (rak piersi w rodzinie). Im starsza pacjentka tym ryzyko nowotworu złośliwego jest większe, dlatego też guzy te zwykle wycina się u kobiet po 40. roku życia.

U kobiet w Pani wieku guz można obserwować - jeżeli w ciągu 6 miesięcy będzie tendencja wzrostowa, wtedy należy guz usunąć. Jeżeli nie - obserwować dalej.

Prawdą jest natomiast, że guz może rosnąc w sytuacji zmian hormonalnych w organizmie, takich jak np. ciąża (zwiększony poziom estrogenów).

Jeżeli będzie się Pani czuła spokojniejsza po usunięciu guza - lepiej może tak zrobić. Guz jest niewielkich rozmiarów, więc być może wystarczy usunąć go w znieczuleniu miejscowym, z niewielką blizną pooperacyjną.

Pozdrawiam serdecznie