Guz w piersi i wynik biopsji cienkoigłowej

Witam. Moja mama lat 56 miała ostatnio robione usg z którego wyszło, że ma guza o wielkości 9mm nastepnie skierowali ją na biopsje cienkoiglowa z ktorej wyszlo ze to niegrozny torbiel, a dokladne wyniki brzmią tak: tresc bialkowa, platy i grupy komorek gruczolowych w czesci z cechami metaplazji apokrynowej. Czy moglby mi Pan/Pani wyjasnic co to jest? Lekarz powiedzial zeby mama sie nie denerwowala bo to niegrozne i ma zdrowe piersi i kazal jej przyjsc na kolejne usg za rok.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wynik badania histopatologicznego rzeczywiście wskazuje na łagodną zmianę pod postacią torbieli. Wykazane w badaniu komórki nie budzą większych zastrzeżeń. Metaplazja apokrynowa obok torbieli, włókniaków należy do łagodnych zmian, które nie wiążą się ze wzrostem ryzyka rozwoju raka piersi lub to ryzyko jest minimalne. Ważna jest stała obserwacja zmian, samokontrole piersi 1 raz w miesiącu, okresowe badania kontrolne (prawdopodobnie usg) i okresowe kontrole u lekarza.

Torbiel to zmiana łagodna. Proszę zastosować się do zaleceń prowadzącego lekarza. Ponadto po 50-tym roku życia zaleca się wykonywanie profilaktycznej mammografii raz w roku.