Guz w piersi pojawił się z dnia na dzień - czy to coś poważnego?

Witam,

Mam 18 lat. Wczoraj (w pierwszy dzień miesiączki) wyczułam w piersi guzek, jest też zaczerwienienie w okolicy sutka. Ma średnicę ok. 4 cm, boli gdy go dotykam. Pojawił się nagle, z dnia na dzień, wcześniej nie było żadnych zmian...

Proszę o radę, bardzo się boję...

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Podczas miesiączki, a czasami także w okresie napięcia przedmiesiączkowego może dochodzić do wielu zmian w obrębie tkanki gruczołowej w piersi. Są to rzeczy fizjologiczne. Głównie dlatego na badanie piersi należy zgłaszać się do lekarza w okresie po miesiączce.
Prawdopodobnie przyczyna stwierdzonych zmian może być związana z miesiączką i zmiana może ulec zanikowi w późniejszych dniach cyklu. Jeśli jednak zmiana nie ustąpi to problem wymaga zbadania przez lekarza i ewentualnie wykonania badania USG.
Przyczyną w takiej sytuacji może być zmiana łagodna w obrębie piersi lub mastopatia.
Problem może wymagać konsultacji z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl