Guz w piersi wielkosci 20x12 mm

Mam 22 lata, byłam ostatnio u ginekologa zrobić sobie usg piersi, ponieważ ostatni raz z dwa lata temu robiłam. Lekarz zauważył guzka 17 mm. Zapytałam czy to coś groźnego, to odpowiedział, że jest to taki włókniak, nie jest taki groźny, ale trzeba wyciąć. Miałam już nawet wizytę u chirurga, który ma mi wyciąć tego guza. Zrobił mi jeszcze raz usg - to jest opis badania usg: "W sutku prawym na granicy górnych kwadrantów zmiana lita, wielkości okolo 20x12 mm o jednorodnym, obniżonym echu. Poza tym zmian ogniskowych nie swierdza się. Węzły pachowe niepowiększone. Wskazane usunięcie zmiany. " Mam pytanie: czy konieczne jest wycięcie guza? Tu nie pisze jasno w opisie, czy jest to włókniak czy torbiel. A torbiel podobno można wyleczyć. Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

W badaniu USG można zróżnicować zmianę litą (np. gruczolakowłokniak) od zmiany wypełnionej płynem (torbiel). Gruczolakołókniak to guz łagodny, występujący u młodych kobiet. W przypadku wykrycia takiego guza należy rozważyć jego usunięcie, szczególnie jeśli jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym. Guz ma stałą tendecję wzrostową poza tym w rzadkich przypadkach (ale jednak) może ulegać zezłośliwieniu. Myślę, że decyzja o usunięciu guza jest trafna.

Pozdrawiam serdecznie