Guz wyczuwalny w okolicy mostka

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Strasznie się denerwuję i nie wiem co robić. Wyczuwam guza w okolicach mostka. Przeraża mnie to i mam myśli, że może to być nowotwór. Co to moze byc? Czy guzy w okolicach mostka mogą być groźne? Co mogą oznaczać? Co należałoby zrobić? Jakie badania wykonać? Do kogo się z tym zgłosić? Jaka może być przyczyna pojawienia się guza w okolicach mostka? Nigdy na nic poważnego nie chorowałem. Nie wiem od kiedy guz się pojawił. Zacząłem go wyczuwać dość niedawno. Czy rzeczywiście może on oznaczać coś groźnego i niebezpiecznego dla zdrowia? A może nie jest to nic poważnego? Proszę o pomoc. co robić?

Witam. Zmiana najprawdopodobniej ma postać niegroźnego tłuszczaka lub włókniaka. Aby stwierdzi to jednoznacznie konieczne jest jednak przeprowadzenie pełnego badania klinicznego.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Na podstawie opisanych objawów nie można jednoznacznie odpowiedzieć, jaki charakter ma wyczuwalny guz. Proszę zgłosić się do lekarza POZ. Specjalista dokładnie zbada zmianę i zbierze wywiad medyczny. Na tej podstawie będzie można postawić wstępne rozpoznanie i zaproponować dalszą diagnostykę.
Być może zmiana, o której pan pisze to tłuszczak. Tłuszczak to łagodny nowotwór, który ma formę guza i zbudowany jest z torebki łącznotkankowej, w środku której znajduje się tłuszcz. Zazwyczaj ma kształt owalny lub podłużny i może być różnej wielkości (od kilku milimetrów do kilku centymetrów). Najczęstszą lokalizacją tłuszczaków jest tkanka podskórna, jednak czasem może on zajmować również narządy wewnętrzne, np. wątrobę. Warto podkreślić, że rosną bardzo wolno, jednak mimo wszystko stanowią defekt kosmetyczny i często są powodem kompleksów. Tłuszczaki to zmiany, które występują pojedynczo jak i w większej liczbie (wówczas są to tłuszczaki mnogie). Przypadłość ta występuje głównie u osób, które ukończyły 40. rok życia, znacznie rzadziej grupą chorych są małe dzieci. Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca jasne, istnieją pewne teorie jakoby tego rodzaju guzki miały podłoże genetyczne.
Każda osoba, która zauważy u siebie zmianę skórną przypominającą tłuszczaka powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Rozpoznanie stawiane jest zwykle w oparciu o badanie fizykalne. Jedynie w wątpliwych przypadkach, gdy lekarz nie ma stuprocentowej pewności co do obecności tłuszczaka - zlecane jest badanie USG zmiany skórnej. Z kolei podejrzenie nowotworu potwierdzane jest jedynie na podstawie badania histopatologicznego pobranego wycinka z tłuszczaka.