Guzek dysplastyczny w badaniu USG piersi

Witam! Mam 41 lat. Robiłam usg piersi i wynik jaki otrzymałam to: piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej.W kwadracie dolnym wewnętrznym piersi prawej na godz. 4-tej widoczny jest hypoechogeniczny obszar 6 mm z drobnymi przestrzeniami płynowymi - obraz sugeruje obecność guzka dysplastycznego. W piersiach nie uwidoczniono podejrzanych zmian ogniskowych. Doły pachwowe wolne. Prosiłabym o pomoc czy mam się udać do lekarza, bo na wyniku mam wydrukowane, że kontrolę mam powtórzyć za 9 miesięcy. Czy jest możliwe, że te zmiany same się wchłoną, dodam że sporadycznie przykarmiam dziecko, ale raczej ona się nie najada tylko przytula (duże dziecko 2,5 roku). Nie wiem czy mam to zbagatelizować, badam piersi systematycznie, ale powiedziano mi, że tego nie byłabym w stanie wykryć, gdyż jest za głęboko. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

W piersiach kobiety karmiącej mogą powstawać różne zagęszczenia oraz zgrubienia co jest związane z laktacją. Z opisu USG wynika, że guzek ma najprawdopodobniej charakter łagodny - dysplazja ma związek ze zwyrodnieniem tkanki piersi. Po zakończeniu karmienia być może dojdzie do samoistnego wchłonięcia się zmian.

Postępowanie w przypadku tego rodzaju zmian u kobiety po 40 roku życia uzależnione jest między innymi od istnienia ewentualnych czynników ryzyka rozwoju raka piersi. Należą do nich - przede wszystkim rak piersi w najbliższej rodzinie (mama, babcia, ciocia itp).

Jeżeli w rodzinie były przypadki zachorowań, wtedy konieczne byłoby pogłębienie diagnostyki - tzn. wykonanie dodatkowo badania mammograficznego oraz biopsji cienkoigłowej. Jeżeli w rodzinie nie było zachorowań, wystarczy badanie USG za 6 miesięcy. Warto byłoby także zastanowić się nad rozpoczęciem profilaktycznych badań mammograficznych (po 40 roku życia mammografia zgodnie ze standardami powinna być wykonywana co 2 lata).

Pozdrawiam serdecznie!