Guzek i krwiak na łydce

Mój syn ma 17 lat, w lutym br. wyczuliśmy w łydce mały guzek. Lekarz pierwszego kontaktu zlecił badania (USG, RTG). Każde z nich wykazało zmianę w wielkości ok. 18 mm w lewym podudziu (goleniu). Otrzymaliśmy skierowanie na rezonans magnetyczny. Wykonaliśmy go prywatnie w Poznaniu. Oto opis: Badanie MR podudzia lewego z ujęciem stawy skokowego wykonano w płaszczyźnie czołowej, osiowej i strzałkowej w obrazach T1 i T2 i PD zależnych oraz w obrazach T2 zależnych z saturacją tkanki tłuszczowej. Prawidłowy obraz utkania beleczkowego kości widocznych w badaniu. Zmian ogniskowych śródkostnie nie stwierdza się. Warstwa korowa o prawidłowej szerokości i zachowanej ciągłości. Prawidłowy sygnał i prawidłowa morfologia struktur mięśniowych widocznych w badaniu z zachowaniem ciągłości powięzi międzymięśniowych. Ku przodowi od kości piszczelowej stwierdza się poszerzenie tkanki podskórnej z 8 mm do 18 mmm, z pasmowatym podwyższeniem sygnału w czasie T2 zależnym w miejscu wskazanym w badaniu. Obraz MR wskazuje na rozpoznanie zaawansowanej ewolucji krwiaka pourazowego. Badaniem nie stwierdzono obecności cech procesu rozrostowego. Proszę o informację, co dalej z tym robić? Czy należy krwiak usuwać? Czy on sam się wchłonie? Dotychczasowe maści z heparyna nie dały rezultatów.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Krwiak, który był wynikiem urazu bądź stłuczenia nie wchłonął się całkowicie a najprawdopodobniej tylko w części. Z tego powodu na pewno zwłókniał lub zwapniał (dlatego też jest widoczny na obrazie MR). Nie ma to wpływu na stan zdrowia Pani syna. To taka przypadłość zmian po urazie w okolicach piszczeli. Jeśli jednak syn odczuwałby jakieś dolegliwości związane z tą zmianą radzę skontaktować się w tej sprawie z chirurgiem bądź ortopedą. Nie ma jednak bezpośrednich wskazań do usuwania tej zmiany gdy brak objawów klinicznych. Odpowiednie maści w podobnych sytuacjach to np. Arcalen, Altacet, Reparil N, Aescin czy Lioton 1000. Warto pamiętać jednak, że ich działanie ma sens bezpośrednio po urazie. Jeżeli doszło do zmian wstecznych, czyli np. zwłóknienia nic nie pomogą. Reasumując - brak dolegliwości bólowych oznacza brak działania ze strony lekarzy w takiej sytuacji. Ewentualnością są kwestie estetyczne bądź deformacje kończyny, wtedy należy rozważyć leczenie chirurgiczne.