Guzek na tarczycy u kobiety w 7 tygodniu ciąży

mam 44 lata i wykryto u mnie dwa dni temu guzka na tarczycy . od kilku lat mam problem z utrzymaniem wagi a dowiedziałam się .ze jestem w siódmym tygodniu ciąży a dodatkowo w poprzednich ciążach miałam bardzo silną cholestazę ciążową do tego stopnia że dolegliwości zaczynają się w piątym miesiącu a swędzenie nie jest do wytrzymania .z tego powodu ostatni poród 5 lat temu był w 32 tygodniu .co mam robić aby dać szansę dziecku i sobie.bardzo się boję bo w tej chwili ALAT mam 47 a norma jest40.

Proszę na spokojnie oznaczyć TSH, fT3 i fT4. Jeśli są w normie, to nie musi Pani przyjmować "leków na tarczycę". Zmianę guzkową powinien ocenić również endokrynolog i ew. zdecydować czy wymaga Pani teraz rozszerzonej diagnostyki, takiej jak np. biopsja, czy może to spokojnie zaczekać do rozwiązania ciąży. Najczęściej zmiany guzkowe w tarczycy nie są złośliwe, więc proszę do problemu podejść na spokojnie. W żadnym wypadku nie wolno Pani wykonywać w ciąży badań typu : scyntygrafia tarczycy, bo mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na dziecko. Zalecam na spokojnie wizytę u endokrynologa.Jeśli wyszłaby nadczynność tarczycy, to należałoby włączyć najmniejszą skuteczną dawkę tyreostatyku. Wszystko oczywiście pod kontrolą specjalisty.

Z poważaniem,

Marek Derkacz