Guzek na wewnętrznej stronie ust - czy to może być rak?

Witam serdecznie, bardzo proszę o pomoc. W ustach na wardze wewnętrznej mam taką dziwną kulkę, jakby guzek. Nie boli mnie, jest, można powiedzieć, tego samego koloru co warga, ale jest wyczuwalny, nawet nie wiem, od kiedy go mam, bo wcześniej nie czułam go. Nie wiem, gdzie się z tym udać, co to może być? Boję się, bo teraz tyle słyszy się o raku :-( Czy to może być guzek rakowy? A może to zwykła afta albo coś podobnego? Jak to rozróżnić? Do kogo się zgłosić w tej sprawie? Jakie badania wykonać? Czy mam się czego martwić? Może panikuję, ale strasznie się boję. Miałam nawet nie pisać tej wiadomości, bo boję się co Państwo napiszecie, ale stres jest coraz większy. Proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Obecność guzów oraz obrzmień w jamie ustnej może być spowodowana następującymi przyczynami. Często prawidłowe struktury anatomiczne, tj. ujście ślinianki przyusznej w przedsionku jamy ustnej na wysokości drugiego zęba trzonowego, brodawki liściaste na języku, zmiany neoplastyczne, tj. mięsak Kaposiego, guzy gruczołów ślinowych, zmiany zapalne - głównie są to ropnie okołozębowe, ziarniniaki, sarkoidoza, infekcje, ukąszenia owadów, zmiany rozwojowe – zęby zatrzymane, naczyniaki krwionośne, naczyniaki chłonne, wrodzona włókniakowatość dziąseł, zmiany urazowe – krwiaki, uciskające protezy, zmiany endokrynologicznymi – w przebiegu ciąży często dochodzi do powstania obrzmienia dziąseł (ciążowe zapalenie dziąseł) lub powstaje nadziąślak ciążowy, podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych (pigułkowe zapalenie dziąseł), zmiany polekowe – obrzmienie dziąseł powodują np. fenytoina, cyklosporyna, blokery kanałów wapniowych, zmiany wirusowe – brodawczaki, brodawki zwykłe, kłykciny, ogniskowy przerost nabłonka, zmiany włóknisto-kostne – w przebiegu choroby Pageta, dysplazja włóknista.

Każda niepokojąca zmiana powinna być skontrolowana przez lekarza otolaryngologa, dermatologa bądź też stomatologa. W zależności od jej rodzaju pacjent poddawany jest odpowiedniej terapii. Najczęściej jest to zabieg chirurgiczny polegający na jej usunięciu.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Na podstawie opisanych objawów nie można jednoznacznie powiedzieć, co Pani dolega. Proszę zgłosić się do lekarza POZ lub dermatologa. Specjalista zbada Panią oraz zbierze dokładny wywiad medyczny. Na tej podstawie będzie można postawić wstępne rozpoznanie i zaproponować dalszą diagnostykę (jeśli będzie konieczna).
Guzek może odpowiadać wielu przyczynom:
Włókniaki to twarde, różowe guzki o gładkiej powierzchni, które najczęściej są zlokalizowane na błonie śluzowej policzków i na granicy podniebienia twardego i miękkiego, rzadziej na języku lub wargach. Przyczyną ich pojawienia się jest zwykle przewlekłe drażnienie tych części jamy ustnej.
Guzy łagodne jamy ustnej to także naczyniaki, które wywodzą się z układu naczyń krwionośnych. Na błonie śluzowej jamy ustnej najczęściej pojawia się naczyniak jamisty, który powoduje obrzęk języka i warg, i ziarniniak naczyniowy, który zwykle jest umiejscowiony na czerwieni warg, dziąsłach i języku. Cechą charakterystyczną naczyniaków jest kulisty kształt.
Przyczyną brodawczaka płaskonabłonkowego najczęściej są urazy lub zakażenie wirusowe (najczęściej HPV). Brodawczak, który powstał w wyniku urazu, najczęściej zlokalizowany jest na czubku lub na krawędzi języka, na błonie śluzowej policzka w linii zgryzowej lub na wardze. Brodawczaki wirusowe najczęściej pojawiają się na podniebieniu lub spodniej powierzchni języka.
W obu przypadkach można obserwować pojedynczy wykwit, mający postać małych, różowo-białych kalafiorowatych lub grzybiastych grudek, o średnicy nie przekraczającej 1 cm. Brodawczaki rosną powoli i nie powodują dolegliwości bólowych.