Guzek nadnercza

Guzek nadnercza prawego o wymiarach 39x34mm densyjności: faza natywna -11HU sd 19, faza tętnicza -32 HU sd 21, faza wrotna -42HU sd 33, faza opóźniona po 4 min 45HU sd 25
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najważniejszym parametrem ocenianym w guzach nadnerczy jest ich gęstość (densyjność), czyli współczynnik pochłaniania promieniowania. Zawierające związki lipidowe gruczolaki mają gęstość niższą od innych guzów nadnerczy. Za wartość graniczną, pozwalającą oddzielić gruczolaki od pozostałych guzów, przyjmuje się najczęściej +10 jednostek Hounsfielda (HU). Wartość współczynnika osłabienia równa lub niższa od +10 HU przemawia (z prawdopodobieństwem bliskim 100%) za gruczolakiem. Współczynnik wyższy iż +20 HU sugeruje guz innego typu (przerzut, guz chromochłonny, rak - dalsza diagnostyka różnicowa nie jest możliwa). Proponuje zgłosić się do swojego lekarza.

Interpretacją tego wyniku powinna zająć się osoba kierująca na badanie. Ważne jest także całościowe spojrzenie na wynik badania (opis całego badania). Wielkość guza jest dość duża (ważna jest też jego czynność hormonalna) i mimo raczej łagodnego charakteru w badaniu obrazowym może wymagać leczenia operacyjnego. Proszę w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z endokrynologiem (ocena hormonalna) i ewentualnie chirurgiem.