Guzek po urazie

Ostatnio jak się uderzyłam, to po kilku dniach powstał w miejsce siniaka mały guz. Był on wyczuwalny, gdy naciskało się palcami na to miejsce, ale teraz zauważyłam, że rośnie i przybiera postać, jakby wychodził za kość piszczelową. Po około miesiącu ma on już 1,5 cm i czuć go bez naciskania. Najgorsze jest to, że widać go pod skórą i wcale nie boli. Na szczęście już nie powiększa się, ale co to było i czy to coś zostanie już do końca życia? Czy może zagrażać mojemu życiu? Czy przeszło w stan utajony? Zaniepokojona kobieta, 18 lat. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani. W tym przypadku są 2 opcje:

1) Zmiana rzeczywiście powstała po uderzeniu i jest najprawopowobniej krwiakiem, zgrubieniem okostnej lub inną pourazową zmianą, która jest całkiem niegroźna i z pewnością, prędzej czy później, zniknie sama.

2) Zmiana była tam wcześniej i dopiero po urazie Pani ją zauważyła. To bardzo częste, że pacjenci zauważają guzy dopiero jak się w nie uderzą, mimo iż te są w danym miejscu od lat. Wtedy może to być coś groźniejszego. Warto poprosić lekarza, by obejrzał zmianę i ją ocenił.

Dodam, że opcja 2 jest dużo mniej prawdopodobna i najpewniej jest Pani całkiem zdrowa.