Guzek pod pachą - czy powinnam się martwić?

Od wczoraj zaczęło mnie boleć miejsce 5 cm pod zgięciem pachy, w stronę piersi jakby. Jest bolesny, nawet bardzo przy dotyku. Mija, gdy normalnie funkcjonuję. Zdaje się być wielkości fasoli. Jest też twardy. Skóra w tym miejscu nie zaczerwieniła się, nie ma żadnej wypukłości, nie swędzi, nie piecze, tylko boli wyraźnie pod skórą. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pomyśleć w takim przypadku jest powiększenie węzłów chłonnych w odpowiedzi na uraz. Bardzo często nawet niewielkie zadrapanie w okolicy drenowanej przez węzeł wystarczy, aby pojawiła się reakcja. We wspomnianej przez Panią okolicy taki odczyn związany jest zwykle z niewielkimi urazami powstałymi podczas golenia czy depilacji. Sytuację pogarszają jeszcze stosowane kosmetyki, zwłaszcza antyperspiranty. Węzeł w takim przypadku jest zwykle bolesny i miękki. Te, które mogą być objawem choroby nowotworowej są zwykle twarde, zbite w pakiety i nieprzesuwalne względem podłoża. Ból jest zwykle orientacyjnie traktowany jako cecha różnicująca, ale nie jest to objaw pewny i należy go traktować z pewną rezerwą. W Pani przypadku, nie ma na razie powodów do obaw. Powiększony pourazowo węzeł zwykle zmniejsza się w ciągu kilku dni, a ból ustępuje. Może to być jednak dobra okazja do zbadania piersi. Zawsze może to Pani zrobić sama, a dodatkowo dla większej pewności poprosić o to lekarza przy najbliższej wizycie. Jeśli wyczuje Pani coś niepokojącego, albo gdy powiększenie węzła będzie się utrzymywać koniecznie proszę skontaktować się ze specjalistą.