Guzek w jednej piersi - czy to początek dojrzewania?

Witam!

Moja córeczka ma prawie 9 lat. Jest dzieckiem szczupłym, ale raczej wysokim w porównaniu z rówieśnikami. Wczoraj pokazała mi w czasie kąpieli, że w jednym sutku pojawił jej się guzek m/w szerokości sutka. Drugi sutek wygląda i jest wyczuwalny dokładnie tak samo, jak dotąd, nic się tam nie dzieje. Była tym bardzo zaniepokojona. Powiedziałam jej, że to prawdopodobnie początek rośnięcia piersi i nie ma się czym niepokoić, ale postaram się to sprawdzić. Sama osobiście się zdziwiłam, że to tak szybko, a nie pamiętam sama jak było ze mną. Wiem tylko, że mimo szczupłej i drobnej budowy ciała zaczęłam miesiączkować zanim ukończyłam 13 lat. Będę wdzięczna za informację od Państwa. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
W dzisiejszych czasach dojrzewanie zaczyna się wcześniej, Zgrubienie w piersi może być oczywiście wynikiem rozpoczęcia dojrzewania, niemniej myślę, że najrozsądniej będzie wybrać się z córką do pediatry. Lekarz za pomocą badania będzie w stanie powiedzieć, czy faktycznie jest to początek wzrostu piersi u córeczki. W razie wątpliwości skieruje dziewczynkę do ginekologa lub endokrynologa dziecięcego.
Oczywiście w tym wieku nowotwory piersi nie występują, ale w rzadkich przypadkach pojawienie się guzka w piersi może być wynikiem zaburzeń endokrynologicznych - np. funkcji tarczycy.
Warto to zatem sprawdzić.

Pozdrawiam serdecznie