Guzek w piersi a chora tarczyca - czy to może mieć związek?

Witam, mam 18 lat i ok. 3 miesiące temu wykryłam malutkiego guzka w lewej piersi. Jest umiejscowiony w sutku, może troszeczkę wyżej, bolą mnie piersi, a w szczególności lewa. Boję się strasznie, że to coś poważnego, i boję się iść do lekarza, bolą mnie także od czasu do czasu pachy. Proszę napisać, czy może to być coś poważnego. Ostatnio swędzą mnie piesi, muszę dodać, że choruję na niedoczynność tarczycy i biorę tabletki ho rmonalne.

Witam serdecznie!

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, które predysponuje do zaburzeń poziomu i wzajemnej proporcji hormonów płciowych, co może skutkować bolesnością piersi oraz tworzeniem się różnego rodzaju zagęszczeń w tkance piersi. Przede wszystkim zachęcam do wizyty u lekarza - najlepiej ginekologa, który posiada umiejętność wykonywania badania USG. Może się okazać, że to, co Pani wyczuwa w piersi, nie jest guzkiem, a np. zagęszczeniem tkanki piersi. Należy także pamiętać, że w tak mlodym wieku niemal 100% zmian w piersiach to zmiany łagodne, które zazwyczaj wymagają oberwacji. Dodatkowo uważam, że przy Pani problemach z tarczycą byłoby wskazanie do oznaczenia poziomu hormonów we krwi (estradiol, progesteron, prolaktyna).

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.