Guzki koloidowe na płacie tarczycy

dwa guzy kaloidowe na tarczycy u 15 latki,w płacie prawy o wym 18,12 i cisni 10,6 mm.rok temu biobsja wykazala guzy koloidowe, ze złogami włóknienia i komórkami resorbcyjnymi i zwyrodnieniem torbielowatym. tsh,ft3,ft4, oraz anty tpo prawidłowe. po roku nstępne usg wykazalo że guz w płacie prawym bez zmian, natomiast w ciśni troche sie powiększył 1,67 na0,6. czy konieczna ponowna biobsja. Czy dalsza obserwacja. czy biobsja może pobudzic wzrost guza.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Guzki koloidowe związane są z nadmiernym rozrostem prawidłowej tkanki tarczycowej. Nie mają więc żadnych cech nowotworu złośliwego, pomimo, że czasem osiągać mogą znaczne rozmiary, budząc tym samym niepokój. Dalsza obserwacja może polegać na oznaczaniu hormonów tarczycy.