Guzki na skórze głowy dziecka

Witam! U mojego niespełna 8-letniego syna pojawiły się guzki w obrębie lewej strony owłosionej skóry głowy. Jest ich sporo - większość małych, kilka większych (ok. 1 cm), niebolesne (tylko przy jednym - nad skronią syn twierdzi, że dotykanie go boli), twarde, bezbarwne (w kolorze skóry), niektóre można nieznacznie przemieścić. Pediatra po badaniu stwierdziła, że to tłuszczaki. Chirurg po badaniu stwierdził, że to zmiany reumatologiczne i nie ma się czym przejmować. Zrobiliśmy morfologię - tylko lym% jest podwyższone (50,7). Ponad rok temu syn chorował na zapalenie węzłów chłonnych (przyusznych - były bardzo powiększone) - nie wiem, czy to ma związek. Guzki pojawiły się w przeciągu ostatnich 2 miesięcy. Co jeszcze możemy sprawdzić? Jak to "wyleczyć"? Do kogo się udać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Trudno mi określić, czym mogą być te zmiany guzkowe bez bezpośredniego badania. Być może to rzeczywiście tłuszczaki, może drobne kaszaki, może guzki reumatoidalny. Co do powiększonych węzłów chłonnych to wątpię, że takowe są, ponieważ w tej okolicy głowy węzły chłonne nie występują. Trzeba by wykonać może USG tych zmian, może nawet biopsję cienkoigłową (badanie cytologiczne), może nawet pobrać pojedynczą zmianę w całości zabiegowo i poddać badaniu histopatologicznemu. Co do zmian reumatolidalnych wykonać morfologię krwi z rozmazem, CRP, ASO oraz latex celem potwierdzenia lub wykluczenia (niewielkie podwyższenie stosunku procentowego limfocytów w rozmazie nie stanowi rozpoznania reumatoidalnego zapalenia). Oczywiście o dalszym postępowaniu (diagnostyce i leczeniu) powinien zadecydować lekarz prowadzący najlepiej pediatra.