Guzki pod blizną pooperacyjną

Witam, pod blizną pooperacyjną metodą laparoskopową (splenektomia) wyczułam guzek. Badanie USG wykazało dwa guzki o śr, 3 mm i 6 mm wyraźnie przekrwione oraz jeszcze dwa ściśle związane ze ścianą jamy otrzewnej 14 mm i 6,5 mm również ukrwione. Biopsja dwóch guzków z czterech nie wykazały zmian nowotworowych, ale nie otrzymałam jasnej odpowiedzi co to jest. Moje pytanie, czy guzki ukrwione są niegrożne dla zdrowia i czy nie lepiej byłoby usunąć guzki całkowicie? Co to może być?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, takie guzki to prawdopodobnie zwłókniałe pozostałości stanu zapalnego toczącego się w ranie pooperacyjnej. Mogą powstawać w miejscach, które w czasie laparoskopii były punktem krwawiącym lub obszarem, który podczas operacji był odpreparowywany. To często występujące powikłanie, nic niepokojącego. Mówiąc o operacyjnym wycięciu tych zmian, obecnie nie ma wskazań do interwencji chirurgicznej ze względu na brak charakteru nowotworowego guzków.

Należy pamiętać, iż każda operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań i niepowodzeń. Nie jest zatem zalecane przeprowadzenie zabiegu bez konkretnych wskazań. W razie wątpliwości należy w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z chirurgiem. Mam na myśli sytuację gdyby wystąpił ból, obrzęk, zaczerwienienie.