Guzki tarczycy a wskazania do usunięcia tarczycy

Witam, Od kilku lat obserwuję guzki na tarczycy. Wynik biopsji największego z nich 5x3mm wykazał podejrzenie raka brodawkowatego tarczycy. Powtórzono biopsję,która tym razem nie wykazała zmian.Lekarz zasugerował mimo wszystko wycięcie tarczycy.Proszę o odpowiedz,czy jeżeli kolejna biopsja nie wykaże zmian rakowych faktycznie zaleca się mimo wszystko wycięcie tarczycy?

Witam Panią,

Biopsja zmiany w tarczycy nie zawsze jest w 100% diagnostyczna. Można igłą trafić w obszar zmiany, gdzie występują zdrowe komórki. W mojej opinii powinna Pani posłuchać zdania swojego lekarza. Czasami lepiej "dmuchać na zimne". Zwłaszcza, że jest Pani młodą osobą,a jak Pani pisze guzków jest więcej, więc istnieje ryzyko, że kolejne mogą ulec przemianie metaplastycznej z biegiem lat. Warto pod uwagę wziąć również inne elementy wywiadu - jak np. wywiad rodzinny, itd.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz