Guzki - wycinać czy obserwować?

Witam. Mam 30 lat, choruję na niedoczynność tarczycy i chorobę hashimoto, biorę leki - hormony tarczycy, prolaktynę mam w normie, bo chociaż początkowo była w górnej granicy - teraz spadła do środka zakresu normy . W kwietniu tego roku wykonałam USG piersi, które wykazało 5 zmian na obydwu piersiach, o różnej wielkości - 12x6, 18x8, 16x7, 9x4 oraz kolejny kwalifikujący się do MMT. W maju miałam zaplanowny zabieg usunięcia dwóch guzów, jednakże został usuniety tylko jeden, ten o wymiarach 18x8 (z wyniku histopatologicznego wiem że to fibroadenoma). Mam pytanie czy istnieje konieczność ich usunięcia czy można je tylko obserwować i liczyć, że znikną same oraz czy ewentualnie jest możliwość usunięcia ich wszystkich w trakcie jednego zabiegu? Planuję zajść w ciążę, ale zastanawiam się, czy w pierwszej kolejności nie powinnam pozbyć się guzów. Czy moja choroba hashimoto może powodować tworzenie się tych guzów oraz czy istnieją jakieś inne metody pozbycia się guzów, niż zabieg chirurgiczny? Obawiam sie, że jak dalej będą się tworzyć nowe, to nie będzie już jak ich wycinać.

Witam serdecznie.

Gruczolakowłókniaki są guzami rozwijającymi się najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych. Funkcja hormonalna tarczycy ma faktycznie wpływ na czynność układu rozrodczego, przede wszystkim na poziom prolaktyny.

Jeżeli chodzi o gruczolakowłókniaki, nie ma jednoznacznie przyjętych metod postępowania. Guzy można obserwować, pod warunkiem, że są niewielkich rozmiarów, nie powodują dolegliwości bólowych. Konieczne jest także wykonanie biopsji cienkoigłowej z guzów, aby przekonać się, że na pewno są to gruczolakowłókniaki.

Niektórzy uważają, że należy usunąć guzy, które wyczuwalne są w badaniu palpacyjnym.

Trudno mi powiedzieć, jaka metoda postępowania będzie najlepsza w Pani przypadku. Gruczolakowłókniaki mają tendencję do wzrastania, a czynnikami pobudzającymi są zazwyczaj sytuacje, w których dochodzi do zwiększenia poziomu estrogenów we krwi czyli np. przyjmowanie leków hormonalnych lub ciąża.

Niektóre ośrodki proponują alternatywne metody w stosunku do tradycyjnej chirurgii - np. krioablację (zamrażanie) lub wycinanie przezskórne.

Pozdrawiam serdecznie.