Gwałtowny spadek ciśnienia po przebudzeniu

Od czterech lat zażywam bisocard 5mg, 1/2 tabl. rano. Wieczorem zażywam 1/2 tabl. chlorprptixenu 15 mg i 1 tabl. pramolanu 50 mg na spanie. Mam 55 lat. Już po raz trzeci zdarzył mi się w nocy gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, ostatnio było to 56/47 puls 46. Wstając z łóżka straciłam przytomność. Kiedy się ocknęłam leżałam na podłodze. Podniosłam się robiąc kilka kroków i znów straciłam przytomność. Po jakimś czasie się ocknęłam. Mieszkam sama i nie byłam w stanie wezwać pogotowia. Rano poszłam do lekarza rodzinnego. Dostałam termin za 10 dni. Obecnie czekam na wizytę. Poprzednio zgłaszałam Pani doktor taką już zaistniałą sytuację, ale odparła tylko abym kupiła sobie clucocardiamid. Zgłaszałam też dolegliwości wskazujące na chorobę nerek (ból pleców, częstomocz lub skąpomocz itp.). Pani doktor stwierdziła, że pewnie boli mnie kręgosłup, bo kiedyś mnie bolał i mam pracę siedząca. Co z tak zebranego wywiadu lekarz powinien zalecić pacjentowi, jakie badania?

Witam! Podczas snu dochodzi do fizjologicznego spadku ciśnienia tętniczego oraz częstości tętna, jednakże są to niewielkie zmiany w stosunku do tych parametrów w ciągu dnia. W Pani przypadku spadek ciśnienia tętniczego oraz częstości tętna przekracza fizjologiczne normy. Wydaje się, że jedną z przyczyn jest stosowanie beta-blokera (bisocard) o przedłużonym uwalnianiu. Jest to dobry i wygodny preparat, ponieważ jego przedłużone działanie pozwala na jednokrotne przyjmowanie leku w ciągu doby. Jednak w Pani sytuacji dochodzi do znacznej bradykardii oraz hipotonii w godzinach nocnych, w związku z czym może być wskazane odstawienie tego leku (jeśli wartości ciśnienia w ciągu doby na to pozwolą) lub zamiana na inny lek np. z grupy inhibitorów konwertazy. Oprócz beta-blokera przyczyną tak wolnej akcji serca mogą być także zaburzenia przewodnictwa, jednakże pierwszym krokiem w diagnostyce i leczeniu w takich sytuacjach powinno być odstawienie betablokera. Jeśli bradykardia będzie się ciągle utrzymywać to konieczne będzie skonsultowanie problemu z kardiologiem i wykonanie Holtera EKG, czyli 24-godzinnego monitorowania czynności elektrycznej serca. Jeśli chodzi o objawy takie jak ból pleców oraz częstomocz lub skąpomocz to przyczyn może być wiele. Najczęstszą przyczyną bólu pleców (także w odcinku lędźwiowym) jest choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa. Natomiast dolegliwości związane ze zmianą rytmu i ilości oddawania moczu mogą być subiektywne, czasami są związane z zaburzenia psychicznymi np. depresją, nerwicą (zaburzeniami lękowymi), ale warto wykluczyć też możliwe przyczyny takie jak np. choroby nerek, zakażenia układu moczowego czy cukrzyca. W tym celu na początku wystarczy badanie ogólne moczu, które jest tanim aczkolwiek podstawowym i niezbędnym badaniem w diagnostyce chorób układu moczowego. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w wyznaczonym terminie w celu zbadania Pani oraz modyfikacji leczenia. Jeśli choroba układu moczowego zostanie wykluczona to najbardziej prawdopodobną przyczyną problemu będzie raczej choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, wówczas ulgę mogą przynieść zabiegi rehabilitacyjne oraz leki miorelaksacyjne (np. baklofe, tolperis). Pozdrawiam serdecznie!