Gynoidalna budowa ciała, obustronna ginekomastia i wyniki badań hormonalnych

Witam ! Mężczyzna lat 21. Lekko gynoidalna budowa ciała, lekka obustronna ginekomastia, przerzedzony zarost na twarzy, wzmożona podatność na stres. Testosteron na poziomie 5,3 ng/ml przy normach 2,2 ng/ml-10,2 ng/ml, lh 4 ng/ml przy normach 2,2 - 7 ng/ml, jądra o prawidłowej objętości oraz strukturze, niezaburzona płodność, kariotyp z limfocytów badany w 15 metafazach prawidłowy męski. Czy to może być zespół klinefeltera lub jakaś inna nieprawidłowość uwarunkowana genetycznie ?

Dzień dobry,

Z uwagi na ginekomastię proponowałbym Panu dodatkowe oznaczenie stężenia prolaktyny we krwi, estradiolu oraz SHGB. W zespole Klinefeltera praktycznie w 100% przypadków stwierdza się bezpłodność oraz nieprawidłowy kariotyp. Proszę udać się do jakiegoś dobrego endokrynologa, który zbierze dokładny wywiad z Panem i zbada Pana i zaleci odpowiednie postępowanie.

Serdecznie pozdrawiam.

Marek Derkacz