Hashimoto na podstawie TSH

Parę dni temu lekarz pierwszego kontaktu (GP - mieszkam w Anglii) stwierdził u mnie chorobę Hashimoto. Zrobił to jednak wył. na podstawie poziomu TSH i tego, że po 3-mies. suplementacji jodu poziom TSH wzrósł z 5 na 8. USG nie wykazało zmian charakterystycznych dla Hashimoto (sam GP to przyznał). Od tyg. biorę Euthyrox 100. Czy powinnam zwrócić się po poradę do specjalisty, czy nadal zażywać lek i stosować dietę zaleconą przez lekarza (zero jodu, glutenu i produktów mlecznych)?
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Euthyrox zdecydowanie należy przyjmować. Jest to lek stosowany w niedoczynności tarczycy, która u Pani niewątpliwie występuje.
W Polsce rozpoznanie choroby Hashimoto stawiane jest na podstawie wyników TSH oraz obecności przeciwciał anty-TPO, opcjonalnie obecności anty-TPO i charakterystycznego obrazu w USG.
Rutynowo w Polsce nie jest również zalecana dieta tak rygorystyczna jak zalecił to GP.
Gluten - celiaklia, tak jak i choroba Hashimoto, jest chorobą autoimmunologiczną i być może dlatego w UK zakłada się, że u pacjenta z jedną z tych chorób jest zwiększona predyspozycja do drugiej. W PL nie ma zalecenia eliminacji glutenu i produktów mlecznych z diety.
Jod spowodował u Pani wzrost TSH więc faktycznie należy go niesuplementować.

Samo TSH nie wystarczy do rozpoznania Hashimoto. Należy wykonać inne badania (między innymi: fT3, fT4, aTPO). Jeżeli jednak okaże się, że jest to Hashimoto należy stosować się do zaleceń. Dieta może nie jest łatwa, ale za to możliwa do zrealizowania. Wystarczy wyeliminować laktozę, gluten oraz warzywa psiankowate, a efekt będzie zdumiewający. W razie pytań zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl