Hashimoto, niska waga ciała i omdlenia

Rok temu stwierdzono u mnie hashimoto. Mój problem jest nietypowy.Od zawsze byłam szczupła.Obecnie ważę 46kg przy1.68 wzrostu.Raz mam46 a później 48 i odwrotnie. Bywa,że mam ogromny apetyt i cały czas jem-wtedy tyję te 2kg, później apetyt mija i jem ok 4 posiłków dziennie.Staram się jeść kaloryczne produkty,ale to nic nie daje.Moja największa waga to48 kg.Nie spożywam używek( alkohol,kawa, papierosy)Piję słabą herbatę.Mam tendencję do omdleń!!Co mam zrobić żeby przytyć,skończyć z wychudzeniem?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W takiej sytuacji dobrze byłoby skonsultować się z dietetykiem poprzez wizytę bezpośrednią. Dokonanie szczegółowej analizy parametrów antropometrycznych i % składu ciała, uwzględnienie zażywanych leków, szczegółowego stylu żywienia i preferencji żywieniowych pozwoliłoby na zaprojektowanie indywidualnych zaleceń żywieniowych lub planu żywienia w postaci jadłospisu, tak aby dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, szczególnie tych niedoborowych. Proponuję również pozostać pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego i skonsultować z nim występujące omdlenia, gdyż przyczyn takiego stanu może być wiele, w związku z czym konieczne może okazać się wykonanie szczegółowych badań.
pozdrawiam

Witam!
Proszę zrobić badania ferrytyny oraz b12, być może powodem chudnięcia jest niski poziom żelaza. Proszę podać wyniki tsh t3, t4

Dzień dobry,

Prawdopodobnie przyczyną zaburzeń, które Pani opisuje są nietolerancje pokarmowe.
Proszę wyeliminować z diety na okres 2-4 tygodni - nabiału, który zawiera laktozę np. świeże mleko, jogurty z dodatkiem mleka w proszku, a także gluten (pieczywo pszenne, jęczmień, żyto) - http://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-glutenu, http://portal.abczdrowie.pl/dieta-bezglutenowa.
Negatywnie na zdrowie działa także glutaminian sodu - składnik wielu przpraw.
W tym okresie proszę stosować dietę łatwostrawną, zawierającą olej lniany.
Proszę także rozpocząć suplementację tranem np. Mollres oraz żelzo np. Chela Ferr Fotre.

Ponadto wykonaj badania - morfologia, AlaT AspAT, ferrytyna.

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Problem może być głębszy niż komukolwiek się wydaje, proszę udać się do specjalisty, który zabierze się za pracę z Panią ale na poważnie. Hashimoto leczy się TYLKO dietą, polecam medyczną dietetykę, gdzie tworzy się dla Pani plan żywienia na podstawie 36 badań z krwi żylnej a nie na podstawie wiedzy dietetyka, robi się to raz jedyny w życiu i rzeczywiście jest w stanie to życie odmienić nie do poznania,.Myślę, że męczy się Pani bez pomocy strasznie, a w tym wieku zupełnie inne rzeczy się Pani należą. Przede wszystkim za tarczycą często idzie cukrzyca, czasem inne rzeczy, a może jest Pani bezglutenowa-nie jestem w stanie powiedzieć bo niestety nie widziałam wyników Pani krwi a w ten sposób właśnie pracuję. Generalnie proszę, aby jak najszybciej poszukała Pani pomocy bo brzmi to wszystko bardzo poważnie, nie wolno czekać aż sypnie się Pani na amen. Ma Pani dużą niedowagę,być może jest już wyniszczenie organizmu, naprawdę proszę udać się do specjalisty!
Pozdrawiam i życzę siły do walki!