HCG a tydzień ciąży?

11 lutego miałam ostatnią miesiączkę, do tej pory nie dostałam okresu. Wynik testu wyszedł pozytywnie. Lekarz zlecił wykonanie bhcg i powtórzenia go za 48 godz. Pierwszy wynik 282,5 na drugi jeszcze czekam. Do tej pory mam takie brązowe plamy jakby przy kończącej eis miesiączce. Lekarz kazał przyjmować **** (lek na podtrzymanie ciąży) 3 razy po 2 tabl.
Czy te plamienia ustąpią i czy są bezpieczne? I na który tydz. wskazuje badanie bhcg? I jeśli to jest wczesna ciąża, to można zrobić już usg dopochwowe żeby zobaczyć czy wszystko jest w porządku?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ciążę można uwidocznić w badaniu USG często już 4 tygodnie od ostatniej miesiączki. Widoczny jest wtedy pęcherzyk ciążowy. Plamienia w terminach spodziewanych miesiączek są normą w pierwszym trymestrze ciąży, choć ogólnie krwawienie w czasie ciąży jest rzeczywiście objawem alarmującym i może świadczyć o zagrożeniu poronieniem. Nie powinna się Pani jednak nadmiernie niepokoić, dopóki jest to tylko brązowe, skąpe plamienie. Zakres normy dla stężeń beta hCG w poszczególnych tygodniach ciąży jest bardzo szeroki. Np. w 4 tygodniu normą jest stężenie mieszczące się między 5 a 426 mIU/ml, w 5 tygodniu zaś- między 18 a 7,340 mIU/ml. Licząc od daty ostatniej miesiączki, jest Pani w 4 tygodniu, a więc Pani wynik mieści się w normie. Bardziej miarodajne są jednak dla nas wyniki dwóch pomiarów, dokonanych w odstępie dwóch dni. Zbyt niski wzrost stężenia świadczył będzie o tym, że ciąża może być zagrożona lub że może to być ciąża pozamaciczna.
Pozdrawiam serdecznie!