HCG- wiarygodność

Witam,

zrobilam badanie hormonu hcg 12 dni po stosunku. Wykazał 0,100, czyli w ciąży nie jestem. Jednak zrobiłam ten test 4-6 dni przed spodziewaną miesiączką, bo już nie umiałam wytrzymać ze strachu.

Czy jest jednak możliwe, że mogę być w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Badanie stężenia hCG we krwi powinno dać wiarygodny wynik już po 7-8 dniach od zapłodnienia. Pani wykonała badanie po 12 dniach od stosunku, nie wiadomo jednak, kiedy miała miejsce owulacja i ewentualne zapłodnienie. Plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 7 dni. Jeśli więc do owulacji doszło dopiero w kilka dni po stosunku, to zapłodnienie mogło teoretycznie mieć miejsce mniej niż 7-8 dni przed wykonaniem przez Panią badania. Dlatego radzę odczekać aż do dnia spodziewanej miesiączki i wykonać domowy test ciążowy (z moczu). Powinien on dać już wtedy wiarygodny wynik. Może Pani oczywiście również ponowić badanie z krwi.
Pozdrawiam serdecznie!