HCV - jak zrobić badania?

Witam, chciałabym zapytać, czy aby zrobić sobie badania na wykrycie wirusa HCV potrzebny jest mi do tego opiekun, ponieważ jestem osobą niepełnoletnią? Interesuje mnie to, ponieważ wydaje mi się, że zostałam zakażona wirusem przez mojego partnera, jednak zależy mi na dyskrecji.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Polskie prawo mówi, że osoba niepełnoletnia może być przyjęta do lekarza i zbadana tylko, gdy jest w towarzystwie opiekuna prawnego. Jeśli chodzi o zgodę na zabiegi i badania, to od 15 roku życia zgoda musi być wyrażona przez opiekuna i osobę niepełnoletnią.

W Pani przypadku nie ma innego wyjścia, jak poinformować o tym rodziców i zgłosić się do pediatry lub poradni chorób zakaźnych w celu wykonania odpowiednich badań, tj. oznaczenie przeciwciał anty-HCV lub też oznaczenie ilości wirusa PCR RNA-HCV. Jeśli chodzi o drogi szerzenia się wirusa HCV, to uznaje się, że aby się nim zarazić musi być kontakt z krwią osoby zarażonej. Kontakt seksualny nie prowadzi do zarażenia. Tak czy inaczej, warto się zbadać - jest to ważne dla Pani, jak i dla wielu osób, z którymi w przyszłym długim życiu się Pani spotka (partnerzy, rodzina, lekarze, pielęgniarki, dentysta itd.)

Pozdrawiam i życzę powodzenia.