Helicobacter pylorii i takie objawy?

Witam bardzo serdecznie. Zwracam się do Państwa o pomoc, bo już sam nie wiem, co mam robić...?! Mam 27 lat i od jakiegoś czasu czuję się nienajlepiej... wręcz bym powiedział, że źle. Od ok. 2 miesięcy borykam się z bólami brzucha. Na początku był to ból i wrażenie pełnego i wzdętego brzucha. Był on trochę napuchnięty, towarzyszyła temu w pierwszy dzień lekka biegunka. Przeszedłem po kilku dniach na dietę i w sumie jadłem bardzo mało i wszystkie rzeczy gotowane, nic smażonego i ciężkostrawnego i do tego piłem herbatę koperkową i rumiankową, ale to nie przyniosło dużego rezultatu! Starałem się, żeby to były posiłki niewielkie, a częste. Obecnie przebywam za granica i po przyjeździe do Polski od razu wybrałem się do lekarza (czas rozpoczęcia bólów do przyjazdu do Polski około 2 tygodni, za granicą, gdzie obecnie przebywam, też byłem u lekarza i dostałem tabletki, bez żadnej poprawy, a lekarz stwierdził, że to jakiś stan zapalny). Dostałem skierowanie na badanie. Zrobiłem usg, gastroskopię i test na helikobakter! Okazało się, że mam polip i wyszedł helikobakter i to w dość wysokim stopniu! W trakcie gastroskopii miałem cały czas odruchy wymiotne, co zostało określone przez gastrologa, jako możliwość wystąpienia przepukliny przełykowej, gdyż takie odruchy wymiotne mogą świadczyć o jej wystąpieniu! (Około 3 miesięcy wcześniej miałem zabieg na przepuklinę pępkową i pachwinową obustronną – czy jest możliwe, aby te dolegliwości miały z tym związek?) Dostałem od lekarza ogólnego antybiotyk i osłonę żołądka... W tym momencie jestem już po skończonym antybiotyku, a były one dwa, które zażywałem razem, i nic mi nie przeszło. Czuje się dalej źle, odczuwam bóle brzucha, dietę dalej stosuję, żadnej poprawy nie widać, a do tego bardzo schudłem! A polip – czy może on powodować bóle? Wcześniej, ale to sporadycznie, zauważyłem, że w kale miałem małe ilości krwi lub przy wycieraniu pojawiała się ona na papierze toaletowym. Już nie wiem, co mam robić! Jestem z powrotem za granicą. Przeraża mnie to, że bardzo schudłem. Czy to możliwe, aby helicobakter tak podrażniał żołądek i prowadził do tak długich bólów i chudnięcia!? Czy może to coś innego? Jakie badania mam robić, żeby wiedzieć, co się ze mną dzieje?! Co mam jeść - stosuję dietę, a to nic nie pomaga. Proszę o pomoc i poradę, może Państwo jesteście w stanie naprowadzić mnie, jakie badania jeszcze wykonać, do jakiego lekarza zwrócić się o pomoc! Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję!!!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Objawy, które Pan prezentuje, są niepokojące i alarmujące. Na pewno konieczna będzie pilna konsultacja z lekarzem rodzinnym, a najlepiej ze specjalistą gastroenterologiem lub chirurgiem.

Przeprowadzona eradykacja Helicobacter pylorii (dwa antybiotyki + inhibitor pompy protonowej) powinna w Pana przypadku być zweryfikowana powtórnym badaniem - inwazyjnie (gastroskopia z testem ureazowym) lub nieinwazyjnie (test oddechowy) w 4 tygodnie po zakończeniu leczenia. Istnieje możliwość, że nie udało się w pełni wyeliminować tej bakterii. Objawy bólowe mogą więc być związane z zapaleniem błony śluzowej żołądka, które powinno być leczone w dlaszym ciągu lekiem zmniejszającym wydzielanie kwasu żołądkowego (inhibitor pompy protonowej - lek, który Pan brał razem z antybiotykami). Być może będzie konieczne jego przyjmowanie do końca życia. Należy też się zastanowić nad potwierdzeniem rozpoznania przepukliny przełykowej, która też może nasilać objawy.

Chudnięcie i bóle brzucha są stanem alarmowym i wymagają pilnej diagnostyki i leczenia. To samo tyczy się występowania krwi w stolcu - o ile najczęstszą przyczyną tego stanu są guzki krwawnicze i żylaki odbytu, o tyle należy wykluczyć inne stany, w tym tzw. nieswoiste zapalenia jelit. Są to choroby przewlekłe, przebiegające m.in. z bólem brzucha, spadkiem masy ciała, krwią w stolcu. Jednak aby je rozpoznać, konieczna będzie szersza diagnostyka, w tym kolonoskopia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.