Hemoroidy i podejrzenie polipa a skutki uboczne leku Osagrand

Dzien dobry, Moja mama (lat 71) od okolo 6 miesiecy bierze lek Osagrand 150mg (jest to lek na osteoporoze, 1tab. x 1 miesiac). Od okolo 3-4 miesiecy narzeka na hemoroidy, ktorych nie mogla sie pozbyc czopkami, masciami itp. Po wizycie u chirurga zlecono jej wykonanie kolonoskopii (w polowie lipca), lekarz dopatrzyl sie czegos jak polip. Moje pytanie: czy powyzsze objawy moga byc skutkiem ubocznym dzialania leku Osagrand? Ulotka tego leku opisuje skutki uboczne jak problemy z przelykiem. Artur

Szanowna Pani!
Nie ma związku pomiędzy przyjmowaniem wskazanego leku a obecnością guzków krwawniczych czy polipa.
Guzki krwawnicze to przykra dolegliwość, której nie można wyleczyć za pomocą tabletek lub maści. Preparaty te łagodzą jedynie nieprzyjemne dolegliwości.
Jeśli chodzi o polipa, powinien on być usunięty podczas kolonoskopii i poddany badaniu histopatologicznemu.

Lek. Tomasz Budlewski

Opisywane zaburzenia dotyczą zaburzeń z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Co hemoroidów i polipa być może jest to koincydencja dwóch jednostek chorobowych. Proszę koniecznie udać się do lekarza reumatologa i do lekarza chirurga. po badaniu będzie można zalecić dalsze postępowanie.