Ezetrol a hipercholesterolemia rodzinna

Witam, ostatnio miałam robione badania i okazało się, że mój cholesterol całkowity to 500 mg. Jest to prawdopodobnie hipercholesterolemia rodzinna, dodam, że mam 26 lat i zdrowo się odżywiam. Lekarz rodzinny przepisał mi Ezetrol, jednak mam obawy przed rozpoczęciem brania leków obniżających cholesterol, ponieważ zdania na ten temat są podzielone. Z tego co czytałam wysoki poziom ldl nie musi zagrażać zdrowiu i powinno się badać oxy ldl, które jest badaniem bardziej szczegółowym. Proszę o poradę do jakiego lekarza specjalisty się udać i co Państwo sądzą na ten temat. Jaki lekarz będzie mógł mi zlecić dokładniejsze badania i dopiero na ich podstawie stwierdzi, czy muszę brać Ezetrol, czy nie. Wydaje mi się, że jeżeli poziom ldl w moim przypadku będzie odpowiednio wysoki to Ezetrol nie będzie konieczny. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Piotr Pilarski

Przy wykonywaniu lipidogramu bada się poziom ldl. Jest to badanie wystarczające i jego wysoki poziom zawsze koreluje z większym ryzykiem zatorowo-zakrzepowym. W Pani przypadku nie ma sensu rozwodzić się jaki dokładnie jest to ldl. Tak wysoki poziom wymaga rozpoczęcia kuracji statyną.

Pozdrawiam.