Hipercholesterolemia u jedenastoletniej dziewczynki

Witam. Kochana wnusia 11 rok życia. Hipercholesterolemia rodzinna IIa. Hiperchlesterolemia u ojca. Cholesterol 401mg/dl.LDL 287, HDL 69,3; TG 220. Kardiologicznie bez odchyleń. Zalecenia dieta, ruch i Atoris 10 mg. Boimy się statyn. Próbujemy diety i ruchu. Wzrost 140, waga 37,5, BMI 19,13. USG dobre. Kardiolog echo, Holter, UKG bez zmian. Czy nowe/enzym/ leki na cholesterol są dostępne? Dzięki za odpowiedź.

Witam! Niestety w przypadku rozpoznania chipercholestrolemii rodzinnej IIa oprócz modyfikacji stylu życia zalecane jest także leczenie hipolipemizujące w przypadkach uzasadnionych. Istnieje wiele grup leków modyfikujących parametry lipidogramu jednakże, to statyny działają najbardziej skutecznie w zakresie redukcji cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL. Atorwastatyna jest lekiem dość powszechnie stosowanym i zazwyczaj jest dobrze tolerowana co umożliwia przewlekłe stosowanie. W związku z tym nie ma powodów do niepokoju.

Proponuję zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego i rozpocząć stosowanie leku. Po 3 miesiącach warto wykonać kontrolne badania laboratoryjne takie jak AspAT, AlAT, bilirubina. W przypadku jakichkolwiek, ewentualnych działań niepożądanych należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. W przypadku potwierdzenia działań niepożądanych możliwa jest zamiana wspomnianego preparatu na inny np. rozuwastatynę. Niestety nie ma w tej chwili innych leków, które mogłyby zastąpić statyny w tej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie!