Hiperglikemia na czczo

Witam, problem dotyczy mojego narzeczonego, lat 27. W maju ubiegłego roku podczas rutynowych badań kontrolnych okazało się, że ma wysoki poziom cukru - na czczo glukoza w osoczu 138 mg/dl. Został skierowany na dodatkowe badania - dno oka, usg jamy brzusznej - wszystkie wyniki dobre, zrobił też krzywą cukrową na podstawie, której stwiedzono hiperglikemię na czczo. Insulina 8,53 uU/ml, HbA1C 6,5%. Początko próbował obniżyć poziom cukru dietą i obniżeniem wagi, ale nie przyniosło to efektów. Lekarz przepisał mu lek, lecz nadal cukry się nie obniżały. Wyniki pomiarów z glukometru na czczo utrzymywały się już na poziome 140-150, w dzień spadały do ok. 100. Kilkakrotnie na czczo wyniki przekroczyły nawet 200. Zmieniono mu (3 dni temu) tabletki - pomiary na czczo 150, 120, 150, w ciągu dnia między 100 a 140. Sprawdzał poziomy cukrów w nocy - myśleliśmy, że w nocy dochodzi do hipoglikemii, ale były one na poziomie 120-130 mg/dl. Co może być przyczyą takiego wzrostu cukru w nocy? Czemu w dzień wszystko się normuje? Jak powinien się odżywiać - oprócz wyeliminowania słodyczy? Bardzo proszę o wszystkie możliwe wskazówki.

ponad rok temu

Czym są peny do insuliny?

Peny to jeden ze sposób podawania insuliny chorym na cukrzycę. Na czym polega ich działanie? Na ten temat wypowiada się prof. Elżbieta Piontek, diabetolog.

Witam!

Poranna hiperglikemia może wynikać z tzw. efektu brzasku, który wynika z dobowego rytmu wydzielania hormonów. Nad ranem zwiększa się wydzielanie hormonu wzrostu i prolaktyny, których działanie skutkuje między innymi wzrostem stężenia glukozy we krwi. Jest to co innego niż tzw. efekt Somogyi, czyli hiperglikemia wynikająca z wcześniejszego niedocukrzenia, o której Pani wspomina.

Dieta osoby chorej na cukrzycę powinna zapewniać odpowiednią podaż kalorii, w celu utrzymania należnej masy ciała. Około 15-20% energii powinno pochodzić z białek, 30-35% z tłuszczów, 45-50% z węglowodanów. Ze względu na to, że cukrzyca predysponuje do rozwoju miażdżycy, powinno się unikać produktów niekorzystnie wpływających na gospodarkę lipidową (tłuszczową) organizmu (tłuszczów pochoodzenia zwierzęcego, produktów smażonych). Celem lepszej kontroli glikemii poposiłkowej z produktów o dużej zawartości węglowodanów chorzy powinni wybierać te o niskim indeksie glikemicznym (GI). 

Warto zapoznać się z artykułem, do którego link podaję poniżej:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-cukrzyka.

Bardzo ważny jest także regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny.

Niestety, nie zawsze leczenie przynosi pożądany skutek już od samego początku, często aby dojść do normoglikemii, konieczne są jego wielokrotne modyfikacje.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty