Hiperglikemia na czczo

Witam, problem dotyczy mojego narzeczonego, lat 27. W maju ubiegłego roku podczas rutynowych badań kontrolnych okazało się, że ma wysoki poziom cukru - na czczo glukoza w osoczu 138 mg/dl. Został skierowany na dodatkowe badania - dno oka, usg jamy brzusznej - wszystkie wyniki dobre, zrobił też krzywą cukrową na podstawie, której stwiedzono hiperglikemię na czczo. Insulina 8,53 uU/ml, HbA1C 6,5%. Początko próbował obniżyć poziom cukru dietą i obniżeniem wagi, ale nie przyniosło to efektów. Lekarz przepisał mu lek, lecz nadal cukry się nie obniżały. Wyniki pomiarów z glukometru na czczo utrzymywały się już na poziome 140-150, w dzień spadały do ok. 100. Kilkakrotnie na czczo wyniki przekroczyły nawet 200. Zmieniono mu (3 dni temu) tabletki - pomiary na czczo 150, 120, 150, w ciągu dnia między 100 a 140. Sprawdzał poziomy cukrów w nocy - myśleliśmy, że w nocy dochodzi do hipoglikemii, ale były one na poziomie 120-130 mg/dl. Co może być przyczyą takiego wzrostu cukru w nocy? Czemu w dzień wszystko się normuje? Jak powinien się odżywiać - oprócz wyeliminowania słodyczy? Bardzo proszę o wszystkie możliwe wskazówki.

ponad rok temu

Witam!

Poranna hiperglikemia może wynikać z tzw. efektu brzasku, który wynika z dobowego rytmu wydzielania hormonów. Nad ranem zwiększa się wydzielanie hormonu wzrostu i prolaktyny, których działanie skutkuje między innymi wzrostem stężenia glukozy we krwi. Jest to co innego niż tzw. efekt Somogyi, czyli hiperglikemia wynikająca z wcześniejszego niedocukrzenia, o której Pani wspomina.

Dieta osoby chorej na cukrzycę powinna zapewniać odpowiednią podaż kalorii, w celu utrzymania należnej masy ciała. Około 15-20% energii powinno pochodzić z białek, 30-35% z tłuszczów, 45-50% z węglowodanów. Ze względu na to, że cukrzyca predysponuje do rozwoju miażdżycy, powinno się unikać produktów niekorzystnie wpływających na gospodarkę lipidową (tłuszczową) organizmu (tłuszczów pochoodzenia zwierzęcego, produktów smażonych). Celem lepszej kontroli glikemii poposiłkowej z produktów o dużej zawartości węglowodanów chorzy powinni wybierać te o niskim indeksie glikemicznym (GI).

Warto zapoznać się z artykułem, do którego link podaję poniżej:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-cukrzyka.

Bardzo ważny jest także regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny.

Niestety, nie zawsze leczenie przynosi pożądany skutek już od samego początku, często aby dojść do normoglikemii, konieczne są jego wielokrotne modyfikacje.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.