Hiperkalciuria idiopatyczna a odstawienie witaminy D3

Witam zdiagnozowano u mnie hiperkalciuria idiopatyczna i lekarka kazala mi odstawic witamine d3 ktora przyjmuje od 6mies z powodu bardzo niskiego poziomu.moje pytanie czy aby napewno witamina ta ma wplyw na wydalanie wapnia w moczu?prosze o pomoc

Dzień dobry,
u pacjentów z idiopatyczną hiperkalciurią prawdopodobnie występuje większa liczba receptorów dla witaminy D lub mogą być oni bardziej wrażliwi na działanie tego związku. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na stopień hiperkalciurii, a także dynamikę kamicy układu moczowego jest dieta. Stosowanie właściwej podaży witaminy D może zmniejszać tendencję do tworzenia złogów zawierających kryształy wapnia.
[Hiperkalciuria idiopatyczna-Joanna Milart, Katarzyna Jobs, Anna Jung]

Pozdrawiam