Hiperlipidemia mieszana u męża

Witam, Martwie się o zdrowie mojego meża i mam kilka pytan dotyczących jego wynikow badań. Maż ma 42 lata i wykryto u niego takie schorzenie jak hiperlipidemia mieszana, proszę o wyjaśnienie co to za choroba, jak ją leczyć i jaką zastosować profilaktykę. Mąż od pewnego czasu ma problemy z podwyższonym cholesterolem ale robi co kilka miesięcy badania, ja zaczęłam przyrządzać posiłki bardziej dietetyczne, najczęściej gotowane a nie smażone wiec wyniki powinny być lepsze. Po ostatnim badaniu lekarz powiedział ze maz ma hiperlipidemię mieszaną i to jakoś tak groźnie brzmi. Proszę o więcej informacji na ten temat.

Magdalena Mroczek

Hiperlipidemia mieszana to choroba, w której dochodzi do podwyższenia zarówno całkowitego cholesterolu, jak i poszczególnych jego frakcji oraz triglicerydów. Jest ona niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ prowadzić może np. do zawału serca, nadciśnienia tętniczego lub udaru mózgu. Objawem występowania podwyższonego poziomu lipidów we krwi jest pojawienie się np. w okolicach oczu tzw. "żółtaków" czyli "kępek" wypełnionych tłuszczami.

Do przyczyn występowania hiperlipidemii należy niezdrowa dieta i siedzący tryb życia. W części przypadków, nadmierny poziom tłuszczy we krwi może wystąpić też genetycznie. W tym przypadku ważne w diagnostyce jest rodzinne występowanie zaburzeń, znaczne podwyższenie niektórych frakcji cholesterolu lub trójglicerydów ponad normę oraz młody wiek występowania choroby.

W leczeniu hiperlipidemii ważna jest zdrowa dieta. Należy unikać tłuszczy nasyconych oraz węglowodanów prostych. Ważne jest też regularne uprawianie sportu oraz kontrola lipidów w czasie cyklicznych badań u lekarza. Jeśli normy są znacznie przekroczone lub przy występowaniu chorób wynikłych z hiperlipidemii należy rozważyć leczenie lekami. W standardowym leczeniu hipercholesterinemii stosuje się statyny. Przy występowaniu podwyższonego poziomu triglicerydów pomocne są fibraty. Leczenie farmakologiczne należy stosować regularnie i musi być ono zlecone przez lekarza.

Hiperlipidemia mieszana jest często występującym schorzeniem. Ważne jest, żeby u osób z podwyższonym cholesterolem, kontrolować jego poziom co najmniej raz na rok, a w razie potrzeby częściej. Leczeniem i kontrolą poziomu cholesterolu może zająć się lekarz rodzinny. Proszę nie obawiać się samej nazwy choroby, jest to nic innego jak zbyt wysoki poziom cholesterolu, który występuje bardzo powszechnie. Sugerowałabym rozpocząć leczenie od właściwie dobranej diety.