Hiperostoza blaszki wewnętrznej kości czołowej

Dzień dobry, ostatnio usłyszałam diagnozę, która brzmi dla mnie jak wyrok. Nie wiem czy mam się już martwić, czy jeszcze nie ponieważ nie rozumiem z czym się moja diagnoza wiąże. hyperostoza blaszki wewnętrznej kości czołowej-co oznacza ta diagnoza? Czy to coś poważnego? Jak wygląda leczenie? Czy to da się wyleczyć? Czy powinnam zrobić jeszcze inne badania? Czy powinnam zgłosić się do innego specjalisty? Proszę choć wspomnieć, że będzie dobrze, coś pozytywnego bo szczerze mówiąc martwię się. Nigdy wcześniej nie słyszałam o hiperostozie blaszki wewnętrznej kości czołowej. Co to w ogóle jest? Proszę o informację. Z góry dziękuję i pozdrawiam
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

witam,
z jakiego powodu zostało wykonane to badanie?
Czy są jakies objawy towarzyszące?
Nie moge odnieść się do pojedynczego wyniku bez znajomości Pani problemu całościowego

0
Przemysław Zarzeczny
74 poziom zaufania

Szanowna Pani,
hiperostoza kości czołowej to zgrubienie koścca, a w konsekwencji tworzenie się narośli we wspomnianej okolicy czołowej. Jej przyczyną są choroby metaboliczne tkanki kostnej, w tym zaburzenia funkcjonowania osteoklastów. Niestety, mają tendencję do wzrastania bez leczenia farmakologicznego. W celu ewentualnego operacyjnego usunięcia zmian zalecam konsultację neurochirurgiczną.
Choroba Pageta kości należy do rzadziej występujących chorób metabolicznych tkanki kostnej. Jej przyczyną jest zaburzenie funkcjonowania osteoklastów. Choroba rozwija się fazowo, a objawy kliniczne i radiologiczne zmieniają się w czasie trwania schorzenia. Ich właściwa interpretacja oraz stwierdzenie określonych zaburzeń w zakresie badań biochemicznych jest podstawą do postawienia rozpoznania. Wiele innych patologii powoduje zaburzenia podobne do choroby Pageta kości, sprawiając, że pomyłki diagnostyczne nie są rzadkością. Dzięki wprowadzeniu do leczenia nowych leków (głównie bisfosfonianów) możliwe jest lepsze kontrolowanie zaburzeń metabolizmu kostnego występującego w czasie trwania schorzenia oraz uzyskanie dłuższych okresów remisji. Innym celem leczenia tej choroby jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz jej następstw, czyli głównie zniekształceń kości i zwyrodnień stawów. Coraz szerzej stosowane u pacjentów z chorobą Pageta kości leczenie operacyjne przynosi dobre wyniki, jeśli połączone jest z leczeniem farmakologicznym, przy zachowaniu stałej kontroli metabolicznej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty