Hiperurykemia a próby wątrobowe

Mam pytanie czy hiperurykemia (9 mg/dl) może być spowodowana wysokim poziomem trigicerydów i podwyższonymi próbami wątrobowymi ?

Witam Pana,

Hiperurykemia może mieć charakter pierwotny - uarunkowna genetycznie oraz może być nabyta, wywołana np.zwiększonąpodażą puryn w diecie, przyspieszonym rozkładem ATP, np. w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu, czy zwiększonym spożyciem fruktozy - niektóre napoje i owoce, chorobami nerek, czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Przyczyn może być więcej, ale nie wymienia się wśród nich hipertrójglicerydemii, czy podwyższonych "prób wątrobowych", choć teoretycznie, jeśli ma Pan cechy uszkodzenia wątro by, to można znaleźć jakiś wspólny mianownik. Proszę na początek zmniejszyć masę ciała (jeśli jest Pan otyły lub ma Pan nadwagę). Z diety proszę wyeliminować produkty o dużej zawartości puryn, takie jak pokarmy mięsne, szczególni podroby, buliony, czy owoce morza. Hiperurykemie jeśli jest bezobjawowa leczymy dopiero od stężenia > 12 mg/dl, a jeśli ma Pan już objawy, to koniecznie trzeba rozpocząć leczenie. Wysoki poziom triglicerydów i podwyższone próby wątrobowe też trzeba skorygować. Najlepiej jak zgłosi się Pan do jakiegoś dobrego lekarza, który zajmie się leczeniem Pana.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz