Hipnoza a lęk do prowadzenia auta

czy za pomoca hipnozy jest mozliwe wyzbycie sie leku do prowadzenia auta,po dlugiej kilkunastoletniej przerwie?

Droga Pani,

hipnoza medyczna może pomóc w przezwyciężeniu lęku jednak jest to bardzo indywidualne i nie każda z osób ma takie same zdolności wchodzenia w trans. Ponadto na ogół przez psychoterapeutów traktowana jest ona, jak każda inna technika terapeutyczna wzbogacającą proces terapii, a nie osobna technika. Wydaje się, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie by skontaktowała się Pani z psychoterapeutą i wspólnie ustalicie sposób i zakres pracy.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią. Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Jeśli ta długa przerwa była spowodowana jakimś wypadkiem komunikacyjnym to obawiam się, że sama hipnoza nie wystarczy. W takim przypadku zmaganie się z lękiem ma swoją specyfikę ponieważ są to prawdopodobnie objawy stresu pourazowego. Wówczas trzeba znaleźć specjalistę, który zajmuję się terapią traumy. Jeśli odczuwany przez Panią lęk jest wyłącznie wynikiem długiej przerwy to można rozważyć oddziaływanie hipnozą jednak z udziałem doświadczonego, wykwalifikowanego w tym zakresie psychoterapeuty. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Może. Jednakże z własnego doświadczenia polecam raczej podjąć terapię poznawczo-behawioralną. Dzięki niej dość szybko, a przede wszystkim skutecznie i trwale pozbędzie się pani tego lęku. Pozdrawiam.

Dzień dobry, hipnoza może ale nie musi pomóc, zależy to od kilku czynników (m.in. podatności hipnotycznej, ale również powodu dla którego nie prowadzi pani samochodu). Myślę że dobrym rozwiązaniem może być psychoterapia w podejściu behawioralno - poznawczym. Pozdrawiam.