Hipochondria u dziecka a odpowiednie działania

Moja córka prawdopodobnie jest hipohondryczką, od lat chodzi po lekarzach, gdy nie otrzymuje satysfakcjonującej diagnozy szuka kolejnego itd. Wmawia sobie alergię, astmę, niedosłuch, zapalenie stawów, problemy hormonalne itd. Bardzo chcemy jej pomóc, ale nie wiemy jak. Córka studiuje i mieszka z nami.

Witam Panią,
Jest Pani zaniepokojona zdrowiem córki i szuka dla niej pomocy, co jest zrozumiałe. Polecam konsultację z psychologiem lub psychiatrą - tylko dzięki takiej osobistej wizycie będzie można więcej powiedzieć o tym jakie są źródła lęku u córki i co w tej sytuacji należy robić. Najlepiej jest wskazywać korzyści, jakie z takiego leczenia można uzyskać. Nic na siłę - namawianie, tworzenie presji jedynie spowodują opór o chorej osoby i stłamszą w zarodku możliwość nakłonienia do leczenia. Proponuję wskazywać konkretne sytuacje, w których widzi Pani "nieprawidłowości" i na ich podstawie rozpoczynać rozmowę o tym, co terapia może w tym zakresie zmienić. Jednakże ostateczna decyzja - w momencie kiedy nie zachodzi niebezpieczeństwo zagrożenia życia lub zdrowia chorego lub osób w jej otoczeniu - należy tylko do samej osoby chorej.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,

Proszę namówić córkę na konsultacje u psychoterapeuty, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc córka może uzyskać np.: w PZP, Poradni Leczenia Nerwic lub prywatnie.