Hipodensyjne zmiany w wątrobie

Witam, bardzo proszę o pomoc. Mój tata miał wczoraj Tomografię Komputerową kręgosłupa i przy okazji wyszły mu też hipodensyjne zmiany w wątrobie, co to może oznaczać? Nigdy nie było diagnozy nowotworu, a tutaj też jest napisane o jednej zmianie typu meta. Boję się i bardzo proszę o informacje co trzeba dalej robić i co to może być? Czy należałoby wykonać jakieś inne badania? Czy może to oznaczać coś bardzo groźnego - typu nowotwór lub inne poważne zmiany? Do kogo powinien się udać mój tata, aby skonsultować wynik badania? Do onkologa? A może do jakiegoś innego lekarza? Bardzo proszę o fachową odpowiedź. Bardzo się martwię i proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opis badania wskazuje na występowanie zmian o charakterze przerzutowym. Pacjent powinien udać się na wizytę do specjalisty onkologa.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
W opisanym przypadku zalecam bezzwłoczną wizytę u lekarza onkologa. Niezbędna jest weryfikacja badania TK z historią choroby pacjenta. Prawdopodobnie niezbędna będzie dalsza diagnostyka uzupełniająca.
Hypodensyjne ogniskowe zmiany to zmiany, które mają mniejszą gęstość strukturalną niż normalnie mają tkanki narządu, w tym przypadku wątroby. W badaniu TK takie ognisko hypodensyjne wykrywa się, gdyż promieniowanie w stosunku do takiej zmiany jest mniejsze niż w przypadku tkanki prawidłowej. Zazwyczaj są torbiele albo cysty, mogą to być zmiany łagodne lub nowotworowe.
Wątroba jest jednym z narządów, w których przerzuty nowotworów złośliwych lokalizują się najczęściej. Przerzuty do wątroby mogą wystąpić w przebiegu różnych nowotworów. Najczęściem źródłem przerzutów w wątrobie są: rak jelita grubego, rak trzustki, rak żołądka, rak piersi, rak płuca i czerniak. U około 10-20% chorych na raka jelita grubego przerzuty do wątroby są rozpoznawane jednocześnie z rozpoznaniem guza w jelicie (taką sytuację nazywamy przerzutami synchronicznymi).
Obecnie mamy na szczęście dużo możliwości działania w sytuacji gdy pojawiają się zmiany przerzutowe w wątrobie. Aby wybrać optymalny sposób postępowania dla każdego chorego trzeba jednak przede wszystkim udzielić odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.
Przerzuty do wątroby zachowują się różnie w zależności od nowotworu pierwotnego, czyli nowotworu, który daje przerzuty. Przerzuty z raka jelita grubego mają zupełnie inną dynamikę i biologię niż przerzuty np. z raka piersi. O ile w wypadku tych pierwszych bardzo często podejmuje się decyzję o wycięciu lub zniszczeniu przerzutu o tyle w tych drugich interwencja chirurgiczna jest wskazana dużo rzadziej.