Hipoglikemia a padaczka u dziecka. Jak ją najlepiej zdiagnozować?

W lipcu tego roku 2-letni syn mojej kuzynki nagle stracił świadomość na kilka minut. Było to pół godziny po powrocie z długiej podróży z wakacji. Był upalny dzień, a malec przespał w samochodzie większą część drogi. W ciągu 4 miesięcy zdarzyło mu się kilka takich ataków. Po każdym malec był zmęczony i senny. Rodzice na zalecenie lekarza neurologa wykonali serię badań, w tym EEG i tomografię. Podejrzeniem była padaczka. O dziwo, badania wyszły dobrze. Żadnych oznak i skutków napadowych. Jednak lekarz prowadzący zalecił podawanie leków na padaczkę (nazwy nie pamiętam).

Jakiś czas potem (1-2 miesięcy) dostał kolejnego napadu. Objawił się on tak jak poprzednio, utratą świadomości, jednak trwało to dłużej niż zwykle, dostał drgawek. Przewieziono go do szpitala, dostał wlewkę doodbytniczą (nie wiem z jakim lekiem), po której stracił przytomność całkowicie, przestał samodzielnie oddychać, został intubowany. Jego stan był bardzo ciężki, zagrażający życiu. W tym czasie był już w trakcie kuracji lekiem na padaczkę. W szpitalu spędził prawie 3 tygodnie, zrobiono mu kolejne badania. Jednak i tym razem EEG i wszystkie inne wyszły dobrze. Lekarze jednak stwierdzili, że napad ten spowodowany był niskim stężeniem leku we krwi. Leki zmieniono na inne.

Mnie jednak zastanawia fakt, iż pomimo doskonałych wyników bez zmian napadowych lekarz zalecił dziecku leczenie lekiem na padaczkę, zdiagnozowaną jedynie objawami, a nie wynikami badań. Czy taki atak utraty świadomości mógł zostać spowodowany hipoglikemią lub okresowym znacznym spadkiem poziomu cukru we krwi, spowodowanym zmęczeniem lub odwodnieniem? Dodam, że w chwili wykonywania rutynowych badań dziecko miało cukier w normie. Czy mogło się zdarzyć jednak tak, że w wyniku zmęczenia, utraty wody, po wysiłku fizycznym nastąpił spadek poziomu cukru, który wywołał taki atak? Nie podważam kompetencji lekarza, jednak może przyczyna leży gdzie indziej. Gdzie jej szukać, jakie ewentualnie badania można jeszcze wykonać, w jakim kierunku iść? Bardzo proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przyczyn nagłej utraty świadomości jest bardzo wiele. Najczęściej są związane z zaburzeniami neurologicznymi oraz kardiologicznymi. Z chorób układu krążenia, które mogą powodować takie objawy można wymienić  niektóre arytmie oraz zespoły. Podobnie niektóre wady serca mogą powodować takie objawy, które nasilają się w sytuacjach przez Panią opisanych. Niski poziom cukru może być przyczyną utraty przytomności, jednak jeżeli jego poziom był prawidłowy w trakcie napadu, raczej ta ewentualność nie wchodzi w grę. Jeżeli dziecko jest leczone lekami przeciwpadaczkowymi, raczej ta choroba jest powodem dolegliwości.

Rodzajów padaczek jest wiele i nie wszystkie przebiegają z objawami zwykle kojarzonymi z tą chorobą.

Pozdrawiam