Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Hirsutyzm u 24-latki a możliwe przyczyny

Mam hirsutyzm. Nie wiem co jest jego przyczyną. Zrobiłam profil hormonalny, z którego nie wynika, abym miała nadmiar androgenów oraz USG macicy i przydatków - prawidłowe. W rodzinie nikt nie ma nadmiaru owłosienia jak ja. Co jeszcze można zrobić? Jakie badania? Do jakiego lekarza się jeszcze udać? Endokrynolog nic nie znalazł. Pomocy.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Dzień dobry,

Może mieć Pani nadwrażliwość mieszków włosowych na krążące androgeny, wówczas hirsutyzm pojawia się przy prawidłowym stężeniu androgenów. Czy wszystkie androgeny Pani sprawdzała? Czy oprócz testosteronu był sprawdzany androstendion? DHEA-S ma minimalną aktywność androgenową, ale może Pani go sprawdzić - w kierunku zaburzeń funkcji nadnerczy, gdyż jest on w > 95% wytwarzany przez nadnercza, a jedynie w ok. 5% przez jajniki. Proponowałbym również ocenę wolnego testosteronu, a nie tylko całkowitego. Wolny testosteron jest często podwyższony u osób z hirsutyzmem (często przy prawidłowym poziomie testosteronu całkowitego). Jeśli Pani nie oznaczała proszę sobie oznaczyć 17 OH - Progesteron między 2 a 5 dniem cyklu. Jeśli stężenie będzie wysokie, proszę udać się do endokrynologa, skieruje Panią na test z Synacthenem - diagnostyka w kierunku nieklasycznej postaci WPN. Warto również ocenić stężenie SHGB oraz kortyzolu we krwi. Czy nie przyjmuje Pani leków, które mogą wywoływać hirsutyzm?

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy