Histeria dziecka w momencie odwiedzin gości

Nasze dziecko zaczęło dziwnie się zachowywać w momencie kiedy ma nas odwiedzić np. dziadek, prababcia, ciocia. Reaguje ona w sposób histeryczny, nie chce by kto kolwiek przyjeżdzał, płacze, krzyczy. Osoby te są dla niej miłe, przywoziły upominki. Jeśli kogoś bliskiego nie widzi dłuży czas ma problem z zaklimatyzowaniem się, dopiero po kilku godzinach a nawet dniach przełamuje się i normalnie zachowuje, mimo, że pamięta ile ta osoba dobrego dla niej zrobiła.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Zawsze przed wizytą trzeba uprzedzić dziecko, że ktoś przyjdzie i ustalić zasady zachowania przy gościach. Nie zmuszać dziecka do uczestnictwa w wizytach, całowania cioci czy pochwalenia się znajomością nowego wierszyka. Można pozwolić na zabawę w tym czasie w swoim pokoju. Powinno odpowiedzieć na powitanie czy pożegnanie bo tego wymaga zasada dobrego wychowania. Jeśli wizyta przebiegnie tak jak zaplanowaliście dziecko powinno być nagrodzone np poświęceniem mu Waszej dodatkowej uwagi, ulubioną wspólną zabawą, itp