Histeria i lęk przed porodem naturalnym

Moja siostra jest w ciąży - w pierwszej. Jednak kiedy się o tym dowiedziała wpadła w histerie i nie chodziło o sam fakt bycia w nieplanowanej ciąży, ale przez poród naturalny. Wystarczy, że jedynie pomyśli o końcu ciąży i wpada w płacz i histerię. Boję się, że z tych nerwów jakie sobie dostarcza - poroni albo zrobi sobie krzywdę. Boi się, że zostanie zmuszona do pn przez lekarzy. Widać, że nie udaje. Wiem, że w 100% zaprze się i nie urodzi naturalnie. Czy jest to wskazanie do cięcia? Pozdrawiam.

Witam,
Niestety Wskazania do cięcia są medyczne a nie psychologiczne. Siostra odczuwa silny lęk przed porodem, który jest naturalną reakcją na początku ciąży. Proponuję jednak aby siostra udała się do szkoły rodzenia, to powinno ją trochę uspokoić. Jeśli to nie pomoże to proszę jej zaproponować rozmowę z psychoterapeutą.
Pozdrawiam

Przede wszystkim warto spotkać się z psychologiem, który pomoże jej poradzić sobie z emocjami i lekiem. Pomoże zrozumieć przyczyny lęku, wesprze, a w razie potrzeby nauczy innych technik (np relaksacyjnych) radzenia sobie z napięciem i strachem.