Histeria i zaburzenia w kierunku ADHD

Witam serdecznie moj 7 letni syn wpada w histerie ma zaburzenia w kierunku ADHD guziczno-buntownicze. Leczy sie prywatnie u psychiatry czasami to nie pomaga bral medikient przez miesiac czasu. Bylo dobrze teraz to wraca. Jak postepowac jak ma ataki histeri? Nie sa one czeste.

Sam atak histerii można przetrwać poprze interpretowanie emocji syna, nie uleganie synowi, ale pozwolenie na emocje w odpowiedniej formie zachowania (np. można płakać, nie można bić, kopać, walić głową o ziemię itp). Ważne, by wyraźnie chwalić syna za każdą sytuację, w której adekwatnie poradził sobie z frustracją i złością (bez napadu histerii) mówiąc konkretnie co zrobił dobrze i co się Państwu podobało.
Przed wszystkim jednak zachęcam, by skorzystali Państwo z psychoterapii rodzinnej, w której cały system będzie mógł pracować nad zmianą i wspieraniem rozwoju synka, w tym jego radzeniem sobie z emocjami.
Farmakoterapia to jednak kwestia, jednak nauczenie się funkcjonowania z malcem z tym zaburzeniem to druga bardzo ważna sprawa. Najczęściej bowiem same leki nie wystarczają.

Witam. Warto byłoby skontaktować się z psychologiem dziecięcym. Być może oprócz leczenia farmakologicznego potrzebna będzie terapia psychologiczna.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl

Nie ma uniwersalnych sposobów na uspokojenie histeryzującego dziecka. Każde jest inne, więc to, co działa w wypadku jednego, może jeszcze bardziej rozzłościć inne. Warto jednak pamiętać, że:
- Dziecku nie wolno pozwalać na wszystko. Ale też nie ma sensu wszystkiego mu zabraniać.
- Twoja złość w niczym nie pomoże. Gdy masz ochotę stłuc dziecko na kwaśne jabłko, weź głęboki oddech i postaraj się je zrozumieć. Jemu też jest źle!
- Do dziecka trzeba mówić jasno i zwięźle. Proste komunikaty typu: "Nie wolno bić, kopać, krzyczeć" działają skuteczniej niż długie wywody.
- Lepiej zapobiegać, czyli nie dopuszczać do wybuchów złości. Gdy widzisz, że coś się święci, odwróć uwagę dziecka albo je rozśmiesz. Unikaj kłopotów. Wybieranie się na zakupy w chwili, gdy masz mało czasu, a dziecko jest zmęczone lub rozdrażnione, to najprostszy przepis na awanturę.
- Pamiętaj, że najlepsze są pochwała i nagroda. Jeśli na przykład po udanej wizycie w supermarkecie pójdziecie jeszcze obejrzeć wystawę w sklepie zoologicznym albo zrobisz dziecku inną miłą niespodziankę, zrozumie, czego od niego oczekujesz.
Polecam długoterminową terapię behawioralną z terapeutą, który ma doświadczenie w pracy z podobnym problemem (nauczy jak pomagać).
Pozdrawiam

Witam,

zaburzenie przez Panią wspomniane, powodowane może być przez wiele czynników, także psychospołecznych. Częstym zaleceniem w takiej sytuacji jest psychoterapia indywidualna dziecka, treningi umiejętności społecznych i radzenia sobie z agresją. W wielu przypadków pomoże terapia rodzinna, która pozwala na poprawę komunikacji i relacji między dzieckiem a innymi członkami rodziny. Leki mogą być oczywiście pomocne jako uzupełnienie oddziaływań terapeutycznych, ale farmakoterapia zaburzeń zachowania sama w sobie nie daje długofalowych rezultatów.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel