Histeria z powodu pogody u dziecka

Mój syn, dwulatek, ostatnio przestraszył się burzy, która zastała go na spacerze. Od tej pory, tj. od 5 dni, nie chce wychodzić na dwór - ani na spacer, ani na zakupy, ani nawet 50m od mojego domu do babci. Wszelkie próby kończą się płaczem i histerią. Nie pomaga tłumaczenie, historie i bajki o burzy, zabawa, ani przytulanie. Oczywiście piękna słoneczna pogoda również nie ma dla synka najmniejszego znaczenia. Przypuszczam, że nie bez znaczenia jest pojawienie się 3 tygodnie temu młodszej siostry

Aby zrozumieć reakcję synka konieczne jest bardziej szczegółowe przyjrzenie się sytuacji. Oczywiście niechęć do wychodzenia z domu może być związana z pojawieniem się siostrzyczki, zwłaszcza, jeżeli synek ma zawsze wychodzić z domu z innymi osobami, a mamę z dzidziusiem zostawiać same - być może czuje się zagrożony i zazdrosny i chce być z Wami. Jeżeli jednak nie chce wychodzić na spacery czy do sklepu nawet z mamą, możliwe iż jest to rzeczywiście reakcja na silne przeżycie. Będzie teraz potrzebował trochę czasu, aby przekonać się, że na dworze jest bezpiecznie - proszę zabierać go na początku na krótką chwilę, oswajać np. przez otwarcie okna i sprawdzenie czy nie ma burzy, może obiecać jakąś nagrodę za dzielne wyjście na spacer, można narysować wesołą burzę-grającą na uśmiechniętych bębenkach (jeżeli przestraszył się grzmotu), rysować jak wygląda niebo pogodne, a jak wówczas, gdy zbliża się burza itp. Możliwe też, że jego zachowanie wynika zarówno z reakcji na burzę jak i z obecności siostrzyczki - może dzięki burzy zauważył, że wcale nie musi iść do babci, albo na spacer. Możliwe też, że jednocześnie chce być w domu z mamą i obawia się wyjścia, a reakcja synka jest tak silna, gdyż ma dwa źródła - które wymagają zrozumienia i wsparcia. Proszę starać się poświęcać synkowi dużo uwagi i angażować w czynności przy młodszej siostrzyczce, a jednocześnie cierpliwie oswajać z lękiem. Pozdrawiam.

Myślę, że kluczowe znaczenie ma pojawienie się siostry, nie wiem kto z nim wychodzi na spacer, ale można spróbować zostawić młodsze dziecko z kimś w domu a na spacer nawet krótki niech zabierze synka mama, będzie to chwila dla niego może łatwiej się przekona do spaceru