Histeryczny płacz dziecka - co zrobić, gdy córka próbuje coś wymusić?

Witam. Zwracam się z pytaniem, ponieważ już brak mi siły i pomysłu, jak poradzić sobie z dzieckiem. Jestem mamą 21-miesięcznej córeczki i ostatnio zaczął się problem płaczu przy wymuszaniu jakiejś rzeczy - wtedy dziecko płacze na całe gardło i nie przestanie, dopóki tego nie otrzyma. Czasami również w nocy przed spaniem zaczyna płakać lub przed i po kąpieli, nie wiem, czy powinnam się czegoś obawiać czy to po prostu zwyczajne zachowanie dzieci jeśli chcą lub nie chcą w danej chwili czegoś robić. Bardzo proszę o jakąś poradę, bo nie wiem, co robić. Pozdrawiam i dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam.

Przede wszystkim zachęcam do skontaktowania się z psychologiem dziecięcym, aby znaleźć najlepszy sposób i nauczyć się, jak reagować w takich sytuacjach, aby nie wzmacniać zachowania dziecka, tylko je wygaszać. Podejrzewam, że niewielki nawet płacz sprawiał, że nie miała Pani "siły" odmówić czegoś dziecku, tylko spełniała zachciankę lub potrzebę. W sytuacji, gdy podjęła Pani próbę przeczekania płaczu, nasilał się i wówczas znów Pani ulegała, co sprawiło, że maluch doskonale wyspecjalizował się w otrzymywaniu tego, co chce.

Pozdrawiam