Dziecko z HLHS

Witam! Jestem mamą 3 letniego dziecka z HLHS. Dzięki Bogu jest już po wszystkich operacjach i czuje się - jak na tak ciężką wadę - świetnie. Chciałabym mieć jeszcze dzieci, ale się trochę boję. W związku z tym mam pytanie. Czy przed zajściem w kolejna ciążę powinnam iść do kardiologa i się przebadać? Mój mąż był, wszystko jest ok.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na wstępie pragnę powiedzieć, że bardzo się cieszę, że udało się "wyjść na prostą" przy tak skomplikowanej wadzie.
Nie zupełnie wiem, o jakich badaniach Pani mówi.
W przypadku zespołu hipoplazji lewego serca przyczyna występowania nie została do tej pory poznana. Przypuszcza się możliwy udział czynników genetycznych co wiązałoby się ze zwiększonym ryzykiem występowania wady u kolejnego dziecka. Pragnę jednak podkreślić, że zwiększone ryzyko oznacza częstsze występowanie w porównaniu do średniej populacyjnej, która dla tej wady jest niezwykle niska.
Jeżeli mają Państwo obawy, zawsze możecie się zgłosić do poradni genetycznej, w której określą dokładne ryzyko powtórzenia wady.

Pozdrawiam.