Hormon wzrostu dla 18-latka

Witam! Mam 18 lat, posiadam 173 cm wzrostu. Zawsze jadłem zdrowo, nie głodowałem. Chodzę na siłownie od 14 roku życia, lecz do teraz nie wykonuję ćwiczeń obciążających kręgosłup. Wzrost rodziców (mama – 168 cm, tata – 182 cm). Rodzina od mojej mamy i od taty nie są „karłami”. Niektórzy mają nawet około 190cm. Chcę jeszcze urosnąć i dowiedzieć się czy w moim obecnym wieku istnieje możliwość podania hormonu wzrostu by jeszcze urosnąć te kilka cm. Do kogo miałbym się zwrócić z takim problemem?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam. Wskazania do stosowania hormonu wzrostu są bardzo ograniczone i restrykcyjne. Nie powinno się go stosować na własną rękę, jedynie po konsultacji z lekarzem, jednakże nie wydać u Pana żadnych wskazań do jego stosowania. Przy wzroście Pana rodziców tzw. prognoza rodzicielska wydaje się dla Pana w tym momencie odpowiednia. Nie wykluczone oczywiście, że nastąpi jeszcze akceleracja wzrostu po 18 roku życia, choć zapewne nie aż tak bardzo znaczna. Pozdrawiam