Hormonalna terapia zastępcza - czy może wpływać na przyrost masy ciała?

Od czasu jak rozpoczęłam hormonalną terapię zastępczą tyję...przez ostatni rok przybyło mi 10 kg....mam dużo większe piersi niż miałam do tej pory. Czy spowodowane to jest hormonami? Tłuszcz odkłada mi się w okolicach brzucha. A może należałoby zmienić tabletki na inne? Jem normalnie...tylko stałam się mniej aktywna. Może to przez gorsze samopoczucie, spadek nastroju i inne dolegliwości okresu menopauzy? Proszę o radę, jak mogę zgubić kilogramy? Pozdrawiam i dziekuję za odpowiedź :)
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki przyjmowane przez Panią wpływają na zwiększenie wagi dwutorowo. Po pierwsze, estrogen w nich zawarty zwiększa zatrzymywanie wody w organzimie, przez co obserwuje Pani większe piersi i pewien przyrost masy ciała.

Po drugie, i jest to główna przyczyna przybrania na masie, tabletki mogą się przyczyniać do zwiększenia apetytu. Może się Pani wydawać, że je normalnie, ale nawet te kilka kalorii więcej, spożywane regularnie, będzie już wykraczało poza dzienne zapotrzebowanie na energię i odkładało się w organizmie. Wyjścia są dwa - ograniczyć jedzenie lub zwiększyć spalanie. Na pewno najlepiej byoby połączyć te dwie rzeczy. Wymaga to jednak dużego samozaparcia i determinacji. Żadna cudowna tabletka czy zmiana tabletek raczej nic tu nie pomoże. Co więcej, może się okazać, że po odstawieniu HTZ apetyt wcale nie zmaleje, bo wytworzona już tkanka tłuszczowa też będzie go pobudzać. Dlatego do walki z nadwagą zachęcam już dziś.

Pozdrawiam serdecznie!