Hormonalna terapia zastępcza: jakie leczenie będzie dla mnie odpowiednie?

Mam 47 lat, 4 lata temu z powodu dużych mięśniaków została mi usunięta macica. Podczas operacji okazało się, że na jajnikach mam torbiele i usunięto też obydwa jajniki. Zaraz po operacji lekarz ginekolog przepisał mi HTZ w postaci plastrów zawierających tylko estrogen. Po 2 tygodniach zrobiłam mammografię piersi i mam zmiany mastopatyczne – na jednej piersi wykryto guzek, który został usunięty operacyjnie. Była to zmiana łagodna, jednakże lekarz prowadzący zmienił mi przyjmowane plastry estrogenne na dwuskładnikowe (estrogen i progesteron). Piersi kontroluję regularnie i moje zmiany utrzymują się na stałym poziomie. Jednakże podczas ostatniej wizyty u ginekologa dostałam receptę na plastry z samymi estrogenami. Pan doktor stwierdził, że hormon jednoskładnikowy jest bardziej dla mnie wskazany, gdyż i tak nie mam macicy, a jeśli chodzi o piersi to tak będzie bezpieczniej. Proszę o poradę jaką HTZ powinnam stosować. Biorę połowę zalecanej dawki czyli 1/2 plastra co 3-4 dni. Jestem genetycznie obciążona osteoporozą, chorób piersi w mojej rodzinie nie stwierdzono.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Łagodne zmiany wykrywane w piersiach mają zwykle podłoże hormonalne. Często jest to dysplazja włóknisto-torbielowata, która powstaje na skutek braku równowagi pomiędzy działaniem estrogenów i progesteronu. Myślę, że zastosowanie plastrów dwuskładnikowych jest więc w Pani przypadku uzasadnione.

Preparat jednoskładnikowy nie jest jednak bezwzględnie przeciwwskazany. Na próbę, może Pani zastosować plastry zawierające jedynie estrogen. Kontrolne badanie, w tym badanie ultrasonograficzne, po kilku miesiącach stosowania ich, powinno dać odpowiedź na pytanie, czy są one dla Pani odpowiednie (czy zmiany nie powiększają się). Organizm ludzki nie działa jak komputer, tak więc trudno przewidzieć, jak się sprawdzi taka strategia w Pani przypadku.

Pozdrawiam serdecznie!